| |
| System, Keyboard | |
| System | NAUTILUS System Version 1.0 |
| Keyboard | 88 key: RH3 (Real Weighted Hammer Action 3), A - C. |
| 61 key: Natural Touch Semi Weighted, C – C |
| Supports Velocity sensitive and aftertouch. |
| Tone Generator | |
| Synthesis Types | 9 |
| SGX-2: Premium Piano (Acoustic Piano) |
| EP-1: MDS Electric Piano (Electric Piano) |
| HD-1: High Definition Synthesizer (PCM) |
| AL-1: Analog Synthesizer (Analog Modeling) |
| CX-3: Tonewheel Organ (Tonewheel Organ Modeling) |
| STR-1: Plucked String (Physical Modeling) |
| MOD-7: Waveshaping VPM Synthesizer (VPM Synthesis) |
| MS-20EX: Component Modeling Technology (Analog Modeling) |
| PolysixEX: Component Modeling Technology (CMT Analog Modeling) |
| Maximum Polyphony*1*2 | SGX-2: 100 voices*3 |
| EP-1: 104 voices |
| HD-1: 140 voices |
| AL-1: 80 voices |
| CX-3: 200 voices |
| STR-1: 40 voices |
| MOD-7: 52 voices |
| MS-20EX: 40 voices |
| PolysixEX: 180 voices |
| 1: In rare cases, when a large number of processor-intensive effects are active simultaneously (for instance, more than 14 O-Verbs), polyphony may be slightly reduced. |
| *2: A portion of the multicore processor in NAUTILUS is devoted to generating voices, and a separate portion is devoted to generating effects. NAUTILUS dynamically allocates the voice processing power between the engines as necessary. The quoted maximum numbers of voices apply when 100% of the voice processing power is devoted to a single engine. |
| *3: 100 dual-stereo notes (equivalent to 400 mono voices) |
| Preset PCM | RAM 496 MB / DISK 2.3G (ROM 1,771 Multisamples, 3,955 Drumsamples) |
| Build-in Expansion PCM Libraries | |
| General | |
| Disk Mode | Load, save, utility, data filer function (save/load MIDI System Exclusive data), CD-R/RW (UDF format read/write), ISO9660 Level 1. |
| Controllers | Joystick, Switches 1 & 2 |
| Arpeggiator Control: On/Off, Latch, Gate, Velocity, Length, Swing, Tempo |
| DRUM TRACK: On/Off, Swing, Drum SD, Tempo |
| Display | TouchView graphical user interface, 7 inch color TFT, WVGA (800 x 480 dots), adjustable brightness |
| Principal Specifications | Frequency Response |
| 20Hz-22kHz, +/-1.0dB, 10k Ω load |
| THD+N |
| 20Hz-22kHz, 0.01%, 10k Ω load (typical) |
| S/N |
| 95dB (typical) |
| Dynamic Range |
| 95dB (typical) |
| Crosstalk |
| 95dB, at 1kHz (typical) |
| Outputs | |
| L/MONO, R, Individual 1-4 | 1/4” TRS Balanced |
| Output Impedance: 350 Ω Stereo; 175 Ω Mono (L/MONO Only), |
| Nominal Level: +4.0 dBu, |
| Maximum Level: +16.0 dBu (when load impedance is 600 Ω or greater) |
| MAIN VOLUME slider controls only AUDIO OUTPUT (MAIN) L/MONO and R |
| Headphones | 1/4” stereo phone jack |
| Output impedance: 33 Ω, |
| Maximum Level: 60+60 mW (when load impedance is 33 Ω), |
| MAIN VOLUME knob (link with AUDIO OUTPUT (MAIN)) |
| USB-B | 24-bit, Sample Rate: 48 kHz, 2 channels |
| (Digital output of the same signals as AUDIO OUTPUT (MAIN) L/MONO and R) |
| Inputs | |
| Audio Inputs 1 and 2 | 1/4” TRS Balanced |
| Input Impedance: 10 kΩ |
| Nominal Level: LINE +4 dBu |
| Maximum Level: LINE +16 dBu |
| Nominal Level: MIC –22 dBu |
| Maximum Level: MIC -10 dBu |
| Source Impedance: 600 Ω |
| USB-B | 24-bit, Sample Rate: 48 kHz, 2 channels |
| Control Inputs | Damper pedal (half damper supported) |
| Assignable switch, Assignable pedal |
| MIDI | In, Out, Thru |
| USB | USB A (TYPE A) |
| For connection to external USB devices (QWERTY keyboards, MIDI controllers, ethernet adaptors, and storage) |
| USB B (TYPE B) |
| MIDI/audio interface, MIDI: 1 (16 channel) input / 1 (16 channel) output, Audio: 2 channel input / 2 channel output |
| *2 USB high-speed ports (supports 480Mbps) |
| Disk Drives | 60 GB SSD (2.5”) |
| Power Supply | AC power supply terminal, Power switch |
| Dimensions: (W x D x H) | 88 key: 1,437 x 387 x 139 mm / 56.57” x 15.24” x 5.47” |
| 61 key: 1,062 x 386 x 116 mm / 41.81” x 15.20” x 4.57” |
| Weight | 88 key: 23.1 kg / 50.93 lbs. |
| 61 key: 13.0 kg / 28.66 lbs. |
| Power Consumption | 40 W |
| Accessories | AC cord, Quick Start Guide |
| Option | XVP-20: Expression/Volume Pedal |
| EXP-2: Foot Controller |
| DS-1H: Damper Pedal |
| PS-1: Pedal Switch |
| PS-3: Pedal Switch |