Korg | PA5X |
| Keyboard | Pa5X 61: 61 keys (C2 – C7) Semi–weighted keys with Aftertouch |
| Pa5X 76: 76 keys (E1 – G7) Semi–weighted keys with Aftertouch |
| Pa5X 88: 88 keys (A0 – C8) Hammer action with Aftertouch |
| Case | Aluminum case with wooden side panels |
| Operating System | Upgradable Operating System |
| Sound Generator | EDS-XP (Enhanced Definition Synthesis-Expanded) |
| Multimode filters with resonance, 3-band EQ for each track |
| Polyphony | 160 Voices, 160 Oscillators |
| Effects | Keyboard Tracks: 3 Insert Effect; 3 Master Effects |
| Style/Song: 10 Insert Effects; 3 Master Effects |
| Master EQ and Finalizer for Songs and Styles |
| Final Mastering Effects: Waves MaxxAudio® |
| Mic Processor Technology by Shift Audio | Mic Setup: Compressor, EQ, Gate |
| Four-part Harmonizer, Doubler, Filter, Modulation, Delay, Reverb, AutoPitch |
| Guitar Processor | Guitar rack (4 effect-slots) with stompbox and amp simulation |
| Sounds / Drum Kits | Factory: More than 2,200 Factory Sounds |
| Five multilayer Stereo Acoustic Pianos with Damper/Body Resonance, GM/XG Sound Sets, more than 130 Drum Kits including Ambient Drums and Round Robin-based Drum Kits |
| User Area: 768 Sounds, 384 Drum Kits |
| Digital Drawbars: 9 Footages, Percussion, Key On/Off, Leakage, Vibrato/Chorus, Rotary Speaker with Amp Simulator |
| Natural Ambience Drum Sounds, Round Robin features |
| Defined Nuance Control (DNC) Technology |
| Quick and Full Sound Editing, Drum Family and Full Drum Kit Editing |
| Sampling | User PCM Sample memory: 4 GB of data, equivalent to 8 GB linear when compressed |
| Loads KORG, WAV, AIFF and SoundFont™ formats |
| Saves KORG, WAV and AIFF formats |
| Full Edit, Time Slice, Sampling features |
| Keyboard Sets | Factory: More than 500 Factory Keyboard Sets, freely programmable |
| Combines four Keyboard Sounds, plus Effects and settings |
| Library accessible from front-panel buttons |
| “My Setting” special Keyboard Set |
| Players | Patented XDS Crossfade Dual Player with X-Fader Balance control |
| Crossfading between Songs and/or Styles |
| Styles | Factory: More than 600 Factory Styles, freely programmable |
| Eight Style Tracks, 4 Keyboard Sets and 4 Pads per Style; Programmable Sounds, Effects and Style parameters |
| Guitar Mode 2, Parallel and Fixed NTT (Note Transposition Table) |
| Style Record and Event Edit |
| Style Elements: 3 Intros, 4 Variations, 4 Fills, 1 Break, 3 Endings |
| Style Controls: Play/Stop, Synchro Start, Synchro Stop, Tap Tempo/Reset, Auto Fill, Memory, Bass Inversion, Manual Bass, Bass & Lower Backing, Drum & Bass, Individual Style Tracks Mute, Style to Keyboard Set Set |
| Chord Sequencer | Factory: More than 200 Chord Sequences |
| Chord Sequence Recorder/Player |
| Chord Sequences can be saved to Style and SongBook Entries |
| Songs | Patented XDS Crossfade Dual Player with X-Fader Balance control |
| Supported formats: MID, KAR, MP3 + Lyrics, MP3+G |
| Lyrics, Score, and Chord data can be displayed on screen, or on external video monitor |
| Markers with Add, Delete, Edit, Loop and AutoScroll functions |
| Jukebox function |
| Full-featured, 16-track Sequencer, Song Edit |
| MP3 Player / Recorder | Double MP3 Player and MP3 Recorder |
| Records MP3 files, including Styles, MIDI Songs, MP3 Songs, Keyboard Sounds, Pads, Matrix, Microphone, Guitar, Effects |
| Transpose (+6/-5 semitones), Tempo Change (±30%) |
| Vocal Remover |
| SongBook | Fully programmable music database based on Styles, MIDI Songs (MID and KAR files), MP3 Songs with Artist and Genre tags |
| Filtering and sorting options |
| User definable Set Lists |
| Compatibility | Legacy Pa-Series models: Styles, Keyboard Sets (Performances), Sounds (Programs), Songs, Pads |
| Pads |
| Factory: More than 400 Pads |
| Four Assignable Pads + Stop Buttons |
| Pad Record function |
| Control Section | 9 Assignable Sliders, 9 Assignable Buttons, Strip Display; 4 Preset + 1 User settings |
| Matrix Section | 16 Matrix Pads, 4 Preset buttons |
| Style/Song Controls | Play/Stop, Go To Start, Style Select, Song Select, Xfader, Tempo +/-, Tempo Lock, Tap Tempo/Reset, Synchro Start, Synchro Stop, Fade In/Out, Chord Scan (Lower, Upper), Chord Sequence, Memory, AutoFill |
| General Controls | Master Volume, Octave Transpose, Master Transpose, Dial, Up/+, Down/-, Joystick (Pitch + Modulation), Ribbon, 3 Assignable Switches, Search, Shift, Keyboard Sounds On/Off, Split, Ensemble, Rec/Edit, Menu, Exit |
| Scale Controls | On-screen Quarter Tone and Arabic Scale, memorized in the Keyboard Sets; Presets assignable to any button or footswitch |
| Control Inputs | Damper Pedal; supports half-pedaling with the optional KORG DS-1H pedal 2 Assignable Pedal/Footswitch |
| Audio Inputs | Mic: Mono with Gain control and Phantom Power (Combo XLR, balanced) |
| Guitar: Mono with Gain control (1/4" jack, unbalanced) |
| Line 1: Left/Right (1/4" jacks, balanced) |
| Line 2: Stereo (1/8" mini-jack, unbalanced) |
| Audio Outputs | Line: Main Left/Right, Separate Outs 1/2/3/4 (1/4" jacks, balanced) |
| Headphones (1/4" jack) |
| Video Output | HDMI connector |
| MIDI | IN, OUT, THRU standard MIDI connectors |
| USB to MIDI, through the USB Device port |
| 16 User-definable MIDI Presets |
| USB | Type A (Host 3.0, for storage devices and controllers): 1 front, 2 rear |
| Type B (Device 2.0, for personal computers and tablets): 1 rear |
| Storage | Internal Drive: 1 GB |
| Micro SD Card (not included): Rear-panel slot with plastic cover |
| USB Flash Drive (not included): Can be connected to the USB Host ports |
| Display | 8” Wide capacitive color TouchView™ TFT display, 800 x 480 resolution |
| Clock |
| Internal System Clock |
| Power Consumption | 100-240 Volts, 50/60 Hz |
| < 0.2 Watt in standby / 20 Watt normal / 45 Watt with PaAS installed |
| Dimensions (W x D x H) (without music stand, display fully lowered) | Pa5X-88: 1,262.0 x 396.4 x 146.0 mm / 49.68” x 15.60” x 5.74” |
| Pa5X-76: 1,233.1 x 374.3 x 126.8 mm / 48.54” x 14.73” x 4.99” |
| Pa5X-61: 1,021.1 x 374.3 x 126.8 mm / 40.20” x 14.73” x 4.99” |
| PaAS (optional): 980 x 180 x 140 mm / 38.58” x 7.08” x 5.51” |
| Weight | Pa5X-88: 20.1 kg / 44.31 lbs |
| Pa5X-76: 17.4 kg / 38.36 lbs |
| Pa5X-61: 15.1 kg / 33.29 lbs |
| PaAS (optional): 5.70 kg / 12.56 lbs |
| Accessories | AC Power Cable, Music Stand, Quick Guide manual |
| Options | PaAS Amplification System |
| ST-SV1-BK Keyboard Stand |
| EXP-2 Foot Controller |
| XVP-20 Expression/Volume Pedal |
| DS-1H Damper Pedal (supports half-pedaling) |
| PS-1 Pedal Switch |
| PS-3 Pedal Switch |
| VOX V860 Volume Pedal |
| Appearance and specifications are subject to change without notice. | |
| All product, company, and standard names are trademarks or registered trademarks of their respective holders. | |