KORG PA600 | |
| 2 versions | “Pa600 - Standard” |
| “Pa600QT -Quarter Tone” |
| Keyboard | |
| Keyboard | 61 keys with Velocity |
| Sounds |
| Factory | More than 950 (including Stereo Piano and GM 2 Sounds) |
| 64 Drum Kits |
| Pa600QT | It comes preloaded with sounds and styles to suit a variety of Middle Eastern music tastes including Persian, Arabic and Turkish. |
| User | 256 Sounds |
| 128 Drum Kits |
| Tone Generator | 128 Oscillators (max polyphony 128 voices) - Filters with Resonance |
| PCM User Memory | 96 MB |
| Styles | |
| Factory | More than 360 preloaded Styles, freely reconfigurable |
| User | Up to 1,200 available Style locations including the Favorite/User banks |
| Structure | Eight Style tracks, 4 Single Touch Settings and one Style Performance per Style |
| Style controls | 3 Intros, 4 Variations, 4 Fills, Break, 3 Endings, Autofill, Synchro Start/Stop, Tap Tempo/Reset, Manual Bass, Bass Inversion, Memory, Accompaniment Mute, Snare & Kick Designation, STS Mode – Chord Sequencer |
| Others | Guitar Mode 2 |
| Parallel and Fixed NTT, Style Record with Step Record, Track and Event Edit functions |
| Effect | |
| Effects & EQ | 4 Stereo Master FX / 125 Effects types |
| Three band EQ for each track – Articulations |
| Limiter - Master 4 band Parametric EQ |
| Others | Dynamic Nuance Control (DNC) Technology |
| Full editing of Sounds and Drum Kits |
| Realtime sound control using Assignable Switches |
| Controllers | Joystick – 2 Assignable Switches |
| User Sampling | No Exist |
| Performance/STS | 320 Realtime Performance locations |
| STS: Memorize Realtime tracks |
| Up to 4 x Styles, up to 4 x SongBook entries |
| My Setting special Performance |
| Realtime Tracks | Four Keyboard tracks (Upper 1, 2, 3, Lower) |
| Pads | 4 Pad tracks + Stop button – Pad Record |
| Song Play | Single Player with Select, Start/Stop, Home, Rewind and Fast Forward controls |
| Jukebox function - Compatible with SMF (formats 0 and 1) and MP3 with Vocal Remover - |
| Lyrics (compatible with CDG), Score, Marker |
| Display | 7” 800 x 480 TFT Graphical Color TouchView |
| Sequencer | Quick Record (Backing Sequence), Multitrack and Step Record functions |
| Full featured sequencer - 16 tracks - Up to 100.000 events - SMF format |
| Song Book | Fully programmable music database, based on Styles, SMF, Karaoke, MP3 with automatic selection of Style Play and Song Play modes - User-definable custom lists - Filtering options |
| Search | Yes for Style, Song, Performance, SongBook, Sound and Lyrics TXT |
| Compatibility for Sound Data | “i-Series": Styles only |
| “Pa series”: Style, Performance, Sound, PCM, Song, SongBook and Pad |
| General Controls | Master Volume, Real Time-Acc/Seq Balance Volume, Ensemble, Octave Transpose, |
| Master Transpose, Fade In/Out, Tempo Lock, Style Change - Quarter Tone Arabic Scale, |
| User Scale memorized inside Performance/STS, Search, Lyrics, Score, Maker, Dial, Tempo, Metronome, Split |
| Connections | |
| Control Inputs | Damper Pedal, Assignable Pedal/Footswitch |
| Line Out | Unbalanced Jack Left/Mono, Right, Headphones |
| 2 Unbalanced Line In Jacks |
| MIDI | In, Out MIDI connectors - USB to Midi using the USB Device port Individual track assignment - 8 user definable MIDI Preset |
| USB | Type A (TO DEVICE) x 1: 2.0 Hi Speed Type B (TO HOST) x 1: 2.0 Hi Speed |
| Speaker System | |
| Amplification | 15W x 2 |
| Speakers | 100 mm x 2 Double Cone Speakers in Bass Reflex Box |
| Power | |
| Power Supply | AC 100-240 V |
| Power Consumption | 20 Watt |
| Dimensions | |
| (W x D x H) | 1,030 x 378 x 127 mm (without music rest) |
| Weight | 11 kg (without music rest) |
| Accessories | Owner’s Manual, Music Stand, AC Cable |
| *Accessory Disc including Video manuals, PDF manuals, USB-MIDI Drivers has been removed since June 2020. | |
| Please see here for the video manuals. | https://www.korg.com/products/synthesizers/pa600/page_4.php |
| For other items, please download from here. | https://www.korg.com/us/support/download/product/0/90/ |
| Options | Expression/Volume Pedal (KORG EXP-2, KORG XVP-10) |
| Damper Pedal (KORG DS-1H) |
| Switch Pedal (KORG PS-1, PS-3) |