| |
| Keyboard | 61 semi-weighted keys (C2 – C7) with velocity and aftertouch |
| |
| System | Upgradable operating system, Multitasking, Load while play |
| |
| Sound Generator | EDS-X (Enhanced Definition Synthesis – eXpanded) |
| Filters with resonance, 3-band EQ on each Sound |
| |
| Polyphony | 128 voices, 128 oscillators |
| |
| Effects | |
| Accompaniment/Song: | 2 insert effects; 2 master effects (148 types) |
| |
| Keyboard Sounds | 1 insert effect; 2 master effects (148 types) |
| |
| Final mastering effects | Limiter, Master EQ |
| |
| Voice Processor | EQ, Compressor, Gate, 3-voice Harmonizer (or Double), 2 x FX. Harmonizer, Double: Technology by TC•Helicon® |
| |
| Presets | More than 30 Factory, 64 User |
| |
| Guitar Processor | 3 x FX. Presets: 45 Factory, 64 User |
| |
| Sounds / Drum Kits |
| Factory | More than 1,750 Factory Sounds, including two multilayer Stereo Pianos with damper and body resonance, GM/XG sound sets and 107 Drum Kits |
| |
| User | 512 Sounds, 256 Drum Kits |
| |
| Digital Drawbars | 9 footages, percussion, key on/off, leakage, rotary speaker effect |
| DNC (Defined Nuance Control) Technology, Natural Ambience Drums Full Sounds/Drum Kits editing |
| |
| Sampling | |
| User PCM Sample memory | 300 MB compressed (equivalent to 600 MB linear data) |
| Loads KORG, WAV, AIFF and SoundFont™ formats |
| Saves KORG, WAV and AIFF formats |
| Full Edit, Time Slice, Sampling |
| |
| Styles | |
| Factory | More than 430 Factory Styles, freely reconfigurable sets |
| |
| User | 1,152 locations, including User and Direct banks |
| Eight Accompaniment tracks, 4 Keyboard Sets, 4 Pads per Style; Style Settings (Sounds and Arranger parameters) on each Style |
| Guitar Mode 2, Parallel and Fixed NTT (Note Transposition Table) |
| Style/Pad Record with Step Record, Track and Event Edit |
| Style Creator Bot (MIDI Song to Style Converter) |
| |
| Style controls | 3 Intros, 4 Variations, 4 Fills, Break, 3 Endings, Synchro Start, Synchro Stop, Tap Tempo/Reset, Bass Inversion, Auto Fill, Manual Bass, Memory, Accompaniment Mute, Drum Mapping, Snare & Kick Designation, Style to Keyboard Set Mode |
| |
| Chord Sequencer | Chord Sequence recorder and player in Style Play mode |
| Chord Sequences can be saved to Style and SongBook Entries |
| |
| |
| Edit functions | Delete, Copy from Style/SongBook, Import/Export from/to SMF |
| |
| Keyboard Set Library | Memorize Keyboard Sound settings |
| |
| |
| Factory | More than 300 Keyboard Sets, freely reconfigurable |
| |
| User | 864 locations, including User and Direct banks |
| ‘My Setting’ special Keyboard Set |
| |
| KAOSS FX | Automatic MIDI FX generator |
| More than 65 Factory Presets |
| |
| Song Play | Patented XDS Crossfade Dual Sequencer Player with X-Fader control |
| |
| |
| Supported formats | MID, KAR, MP3+Lyrics, MP3+G |
| Two Players with separate Select, Start/Stop, Home, Rewind and Fast Forward controls |
| Lyrics, Score, and Chord data can be displayed on screen, or on an external video monitor |
| Markers with Add, Delete, Edit and Loop functions |
| Jukebox function |
| |
| MP3 Player / Recorder | Double MP3 Player and MP3 Recorder |
| Transpose (+6/-5 semitones), Tempo change (±30%) |
| Vocal Remover |
| Records MP3 files, including Styles, MIDI Songs, MP3 Songs, Keyboard Sounds, Pads, Microphone, Guitar, Effects, KAOSS Effects |
| |
| Sequencer | Quick Record (Backing Sequence), Multitrack and Step Record functions |
| Full-featured sequencer, 16 tracks, Up to 200,000 events, SMF (MID) native format |
| |
| SongBook | Fully programmable music database, based on Styles, MIDI Songs (MID and KAR files), MP3 Songs, with automatic selection of Style Play and Song Play modes |
| User definable Set Lists, with Entries selectable from the control panel |
| Filtering and sorting options |
| |
| Compatibility | |
| Pa-Series models | Styles, Performances/Keyboard Sets, Programs/Sounds, Songs, SongBook Entries, Pads |
| |
| ‘i-Series’ models | Styles |
| |
| Pads | Four Assignable Pads + Stop buttons |
| Pad Record function |
| |
| Controls | Master Volume, Fade In/Out, Keyboard-Acc/Song Balance, Ensemble, Octave Transpose, Master Transpose, Quarter Tone and Arabic Scale memorized inside Keyboard Sets, Joystick, Audio In Volume, Mic FX Level, Harmony/Double On/Off, Mic/Guitar Preset, Audio In Mute ,2 Assignable Knobs, 3 Assignable Switches, Tempo +/-, Tempo Lock, Metronome On/Off, Dial, Search, Shift, Chord Scan (Lower, Upper), Split, Track Select, Record |
| Virtual Quarter Tone SubScale Keypad, 4 x Scale Presets |
| |
| Control Inputs | Damper pedal (supports half-pedaling with the optional DS-1H pedal) |
| Assignable pedal/switch |
| |
| Audio Inputs | |
| Line (Left/Right) | 1/4” jacks, +20dBm, 12k Ohm |
| |
| Mic/Guitar (Left) | 1/4” jack, with Gain control (0 — +40dB) |
| 12k Ohm (Mic) / 500k Ohm (Guitar) |
| |
| Audio Outputs | |
| Left/Right | 1/4” jack, +21dBm, 0.003% THD+N@+18dBm |
| |
| Headphone output | 1/4” jack, 16-200 Ohms (50 Ohms suggested) |
| |
| Speaker System |
| Amplification | 2 x 33 W |
| |
| Speakers | 2 x 100 mm woofers in bass reflex box, 2 x 25 mm dome tweeters |
| |
| MIDI | |
| IN, OUT | Standard MIDI connectors |
| USB to MIDI using the USB ports |
| Eight user definable MIDI Setups |
| |
| USB | |
| Type A | HOST, for memory and controllers x 2 (front/rear) |
| |
| Type B | DEVICE, for personal computers and tablets x 1 (rear) |
| 2.0 Hgh-Speed connections (480 Mbit/s). |
| |
| Storage | |
| Internal memory | 960 MB |
| USB external drives (drive not included) |
| microSD card (not included); rear panel slot with plastic cover |
| |
| Display | 7” Wide capacitive color TouchView™ TFT display – Manual tilt system |
| |
| Video Out | HDMI connector |
| |
| |
| Clock | Internal System Clock |
| |
| Power Consumption | 100–240 Volts, 50/60 Hz, 25 Watt normal / 0.3 Watt in standby |
| |
| Dimensions (W x D x H) | 1030 x 378.3 x 133 mm / 40.55" x 14.89" x 5.36" (without music stand; height with music rest: 355.8 mm / 14”) |
| |
| Weight | 10.75 kg / 23.7 lbs |
| |
| Included Items | AC Power Cable, Music Stand, Quick Guide manual |
| |
| Accessories | EXP-2 Foot Controller, XVP-10 Expression/Volume Pedal |
| DS-1H Damper Pedal (supports half-pedaling) |
| PS-1, PS-3 Pedal Switch |
| VOX V860 volume pedal |
| |
| * | All products names and specification names are trademarks or registered trademarks of their respective owners. |
| * | Appearance and specifications of products are subject to change without notice. |