| |
| Keyboard | |
| KROSS 2-61 | 61 keys (velocity sensitive; aftertouch not supported) |
| Normally C2–C7(adjustable in the range [C1…C6]–[C3…C8] |
| KROSS 2-88 | 88 keys NH (Natural weighted hammer action) keyboard (no aftertouch) |
| Normally A0–C8 (adjustable in the range [-A-1…C7]–[A1…C9]) |
| |
| * The NH keyboard delivers a playing feel similar to that of an acoustic piano, with low notes being heavier and high notes being lighter. |
| System | |
| EDS-i(Enhanced Definition Synthesis - integrated) |
| Sound Engine | |
| Maximum Polyphony | 120 voices (120 oscillators), single mode |
| 60 voices (60 oscillators), single mode |
| |
| * The actual maximum polyphony will vary depending on oscillator settings such as stereo multisamples and velocity crossfading. |
| Preset PCM Memory | Approximately 128 MB (calculated as 48 kHz / 16-bit linear PCM data equivalent) |
| 496 multisamples (including seven stereo), 1014 drumsamples (including 49 stereo) |
| Expansion PCM Memory | Approximately 128MB (*when converted to 48 kHz 16-bit linear PCM |
| |
| * Used when loading option PCM |
| Program | |
| Oscillator | OSC1 (Single), OSC1+2 (Double): Stereo multisamples are supported 4 velocity zones per oscillator, with switching, crossfades and layers. |
| Filters | Four types of filter routing (single, serial, parallel, 24 dB) |
| Two multi-mode filters per voice (low pass, high pass, band pass, band reject) |
| Modulation | For each voice, two envelope generators (Filter & Amp), two LFOs, two key tracking generators (Filter & Amp), and two AMS mixers. In addition, pitch EG, common LFO, and two common key tracking generators |
| Combination | |
| Timbres | Up to 16 timbres, switchable via key zone or velocity zone, layer and crossfade supported, Tone Adjust function allows program settings to be offset |
| Master Keyboard functionality | These allow you to control external MIDI devices |
| Drumkits | Stereo and mono drumsamples. 4-way velocity switches with crossfades and adjustable crossfade shapes (Linear, Power, Layer). |
| |
| The Number of Combinations/Programs/Drum Kits |
| User Combinations | 896 Combinations (384 Preload) |
| User Programs | 1280 Programs (768 Preload) |
| User Drum Kits | 58 Drum Kits (42 Preload) |
| Preset Programs | 265 Programs (256 GM2 Programs + 9 GM2 Drum Programs) |
| * Total number of preload programs and preset programs:1,075 (810 preload programs, 265 preset programs |
| |
| Favorites | |
| Number of memories | 128 (16 favorites × 8 banks) |
| |
| Effects | |
| Insert effects | 5 Insert Effects In-line processing; stereo in - stereo out. |
| Master effects | 2 Master Effects Two effects sends; stereo in - stereo out. |
| Effects types | Total of 134 types (select from 74 types for insert effects, 101 types of master effect 1, and 120 types for master effect 2) |
| Modulation | Dynamic Modulation |
| Effects Control Bus | Stereo side-chaining for limiter, gates, vocoders, etc. |
| |
| Polyphonic arpeggiators |
| Program mode | One arpeggiator |
| Combination mode | Two arpeggiators |
| Sequencer modes | Two arpeggiators |
| Preset arpeggio patterns | UP, DOWN, ALT1, ALT2, RANDOM |
| User arpeggio patterns | Number of arpeggio patterns: 1280 (1024 preload) |
| Number of tones: 12 tones, |
| Number of steps: up to 64 steps |
| |
| Step sequencer |
| Program mode | One unit |
| Combination mode | Number of tones: 12 tones + 1 accent tone |
| Sequencer mode | Number of steps: up to 64 steps |
| * Can be created for each program, combination, and song. |
| |
| Drum Track | |
| Preset Patterns | 772 patterns (Held in common with sequencer patterns.) |
| Other | Trigger Mode / Sync / Zone settings can be specified |
| |
| Sequencer | |
| Tracks | 16MIDI Tracks |
| Number of Songs | Up to 128 songs |
| Resolution | 1/480 |
| Tempo | 40.00–300.00 (1/100 BPM resolution) |
| Maximum Memory | Up to 210,000 MIDI events |
| Counter | Measure/Beat/Tick |
| Template Song | 16 preset/16 user template songs |
| Preset Patterns | 772 patterns (shared with Drum Track patterns) |
| Format | KORG (KROSS) format, SMF format 0 and 1 |
| |
| Pad sampler | |
| Specifications | 16 pads × 8 banks |
| Automatically saved on the SD card, and automatically loaded |
| Up to four pads can play simultaneously |
| Recording format | PCM audio format 48 kHz/16-bit |
| Recording time | Up to approximately 14 seconds of stereo sample for each pad |
| Import | WAVE format, file name extension: .wav, 44.1 kHz/16-bit, 48 kHz/16-bit, stereo |
| |
| * 44.1 kHz is automatically converted to 48 kHz/i> |
| Edit | Waveform display editing functionality, start address and looping settings etc., normalize and other editing operations |
| |
| Audio Recorder |
| Recording Format | PCM audio format 48kHz/16bit |
| Import | WAVE format (file name extension: wav ) 44.1kHz/16bit, 48kHz/16bit stereo |
| |
| * 44.1 kHz is automatically converted to 48 kHz/i> |
| Export | WAVE format (file name extension: .wav) 48kHz/16bit, stereo |
| Recording Time | Maximum continuous recording time: 3 hours |
| Depends on the SD card used; approximately 90 minutes per 1 GB |
| Number of Songs | Up to 200 songs |
| Number of overdub recordings | Depends on the remaining capacity of the SD card |
| Counter | Hour/Min/Sec |
| Pad audio play | 16 pads × 8 banks |
| Directly play back data from SD card |
| Multiple pads cannot be played simultaneously |
| |
| Media | File, Utility, Information, additional PCM data management functionality |
| |
| Controllers | |
| General Control | Pitch bend wheel, Modulation wheel, SW1, SW2 |
| Realtime Control | SELECT button, SWITCH button, KNOB1 knob, KNOB2 knob |
| Step Sequencer/Favorite/Pad Sampler/Pad Audio Play | Pads 1–16 |
| STEP SEQ ACTIVE button, Run button |
| FAVORITES ACTIVE button |
| SAMPLER ACTIVE button, HOLD button |
| AUDIO PLAY ACTIVE button |
| BANK LEDA/B/C/D/E/F/G/H (also used by Step sequencer, Favorite, Pad Sampler, and Pad Audio Play) |
| Drum Track | DRUM TRACK button |
| Arpeggiator | ARP button |
| Audio Recorder | AUDIO REC button |
| |
| User Interface | |
| Display | 240 × 64 pixel LCD backlight |
| Adjustable contrast (hold the EXIT button and turn the VALUE dial) |
| Category | CATEGORY dial, VALUE dial |
| MODE | COMBI button, PROG button, SEQ (GLOBAL/MEDIA) button |
| Value Controllers | Cursor buttons, EXIT,ENTER, FUNCTION, PAGE-, PAGE+, MENU buttons |
| Sequencer | REC button, START/STOP button |
| Quick Layer Split | LAYER/SPLIT button |
| Other | VOLUME knob |
| Control Input | DAMPER (Supports piano-style half-damper pedals as well as standard foot switches) |
| ASSIGNABLE SWITCH |
| ASSIGNABLE PEDAL |
| |
| Audio Outputs (Analog) |
| AUDIO OUTPUT L/MONO, R | Connectors: 6.3 mm (1/4") phone jacks(TS unbalanced) |
| Output Impedance: 1.1k ohm stereo, 550 ohm mono (L/Mono only) |
| Maximum Level: +10.0 dBu |
| Load Impedance: 10k ohm or greater |
| Controllable by the VOLUME knob |
| HEADPHONE OUTPUT | Connectors: 3.5mm (1/8") stereo mini phone jack |
| Output Impedance: 33 ohnm |
| Maximum Level: 40 + 40 mW |
| Controllable by the VOLUME knob |
| |
| Audio Inputs (Analog) |
| LINE IN | Connectors: 3.5 mm (1/8") stereo mini phone jack |
| Input Impedance: 1.1k ohm |
| Maximum Input Level: -42 to 0 dBu |
| MIC IN | Connectors: 6.3 mm (1/4") phone jacks(TS unbalanced) |
| Input Impedance: 33 ohm |
| Maximum Input Level: -48 to -6dBu |
| Phantom power or plug-in power is not supported. |
| |
| Others | |
| MIDI | IN, OUT |
| USB | USB connector TYPE B x 1, USB-MIDI interface, USB audio interface |
| SD Card Slot | One card slat |
| * Capacity recognized: SD memory cards up to 2 Gigabytes (GB). SDHC memory cards up to 32 Gigabytes (GB). SDXC memory cards are not supported. |
| |
| Main Specifications |
| Power | AC adaptor power supply DC 9V |
| AA alkaline batteries x 6, or nickel-metal hydride batteries x 6 |
| Battery Life | AA alkaline batteries x 6: Approximately 6 hours |
| AA nickel-metal hydride batteries (1900mAh) x 6: Approximately 7 hours |
| |
| * Varies depending on the batteries used and the conditions of use. |
| Power Consumption | 5 W |
| Dimensions (W x D x H) | KROSS2-61: 935 mm × 269 mm x 88 mm / 36.81" × 10.59" × 3.46" |
| KROSS2-88 1,448 mm × 383 mm × 136 mm / 57.01" × 15.08" × 5.35" |
| Weight | KROSS2-61: 3.8 kg / 8.38 lbs (excluding batteries) |
| KROSS2-88: 12.3 kg / 27.12 lbs (excluding batteries) |
| Included Items | AC adapter, Quick Start Guide |
| |
| Accessories (sold separately) |
| Keyboard stand | KROSS2-61: Standard-S-ABK61 |
| KROSS2-88: Standard-L-SV88 |
| Soft case | KROSS2-61: SC-KROSS 2 61 |
| KROSS2-88: SC-KROSS 2 88 / KROME 88 |
| Expression/Volume Pedal | XVP-20 |
| XVP-10 |
| Foot Controller | EXP-2 |
| Damper Pedal | DS-1H |
| Pedal Switch | PS-1 |
| PS-3 |
| |
| * | All products names and specification names are trademarks or registered trademarks of their respective owners. |
| * | Appearance and specifications of products are subject to change without notice. |