Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – Mahogany Parlor Black Burst A/E – 052554
$999.00
-
The Godin Mahogany Parlor Black Burst A/E is one of the latest additions to the Godin acoustic guitar line, proudly crafted in our Canadian Acoustic Atelier by our most experienced luthiers. Featuring a solid Mahogany top and back, matched with select Luthier-grade Mahogany laminate sides that are especially chosen for a smooth, balanced sound with great projection in a compact size, that is sure to win over players! Thanks to the onboard Fishman Presys VT system, the Godin Mahogany Parlor can plug and play in any musical situation. From gritty blues to bluegrass, fingerstyle and more — the Godin Mahogany Parlor delivers!
| Availability | in Montreal |
|---|---|
| Brand | Godin |
In stock
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Back and Sides | Mahogany |
| Bridge and Tailpiece | Rosewood |
| Bridge Electronics | Presys VT |
| Color Name | Black Burst |
| Color Type | Black |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 16" (406.4 mm) |
| Finish | Semi Gloss |
| Fret Size | Medium |
| Frets | 19 |
| Gloss Top (Acoustics) | No |
| Neck | Silver Leaf Maple |
| Numbers of strings | 00:00 |
| Nut Width | 1.72" (43.688 mm) |
| Orientation | Right |
| Requires 9v Battery | Yes |
| Scale Length | 24.84" (630.936 mm) |
| String Gauges | .012 .016 .024 .032 .042 .053 |
| String Set | A6 LT |
| String Type | Acoustic Steel |
| Top | Solid Mahogany |

















































