Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
$1,999.00
-
This guitar is ideal for players looking for an incredible amplified nylon-string sound in live and loud band settings with virtually no feedback.
| Availability | in Montreal |
|---|---|
| Brand | Godin |
In stock
The Multiac Encore is equipped with custom electronics by Godin EPM electronics. This easy-to-use Blendable Dual Source System features an undersaddle transducer, as well as an acoustic soundboard transducer; both can easily be blended with one another. The Multiac Encore also features a 25 ½” scale and a comfortable nut width, making it easy for electric steel-string players to transition to nylon strings. This model features a chambered silver leaf maple body with a solid cedar top, as well as a dual source preamp with volume, treble, mid, bass, and blend control sliders.
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Specs | |
| Body | Two-Chambered Silver Leaf Maple with Canadian Laurentian Basswood Wings |
| Bridge and Tailpiece | Rosewood |
| Bridge Electronics | 2 body sensors, Custom Godin Dual Source System, undersaddle bridge |
| Color Name | Natural |
| Controls | On-Board Preamp |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 16" (406.4 mm) |
| Finish | Semi Gloss |
| Frets | 22 |
| H.D.R | Not Included |
| Machine Head Ratio | 16:01 |
| Neck | Mahogany |
| Nut Type | Graphtech |
| Nut Width | 1.9" (48.26 mm) |
| Scale Length | 25.5" (647.7 mm) |
| String Gauges | .0285 .0327 .0410 .030 .036 .044 |
| String Set | HTC Nylon |
| Top | Solid Cedar Top |







































