Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – Fairmount CH Composer LR Baggs Element #050130
$1,099.00
-
The Fairmount CH Composer, which is part of the Godin Acoustic lineup, is absolutely stunning and really easy to play! It has a comfy Concert Hall body shape with a shallow depth and a sleek silhouette, which makes it a great choice for folk music players and songwriters.
| Availability | in Laval |
|---|---|
| Brand | Godin |
In stock
Fairmount CH Composer LR Baggs Element
The Fairmount CH Composer, which is part of the Godin Acoustic lineup, is absolutely stunning and really easy to play! It has a comfy Concert Hall body shape with a shallow depth and a sleek silhouette, which makes it a great choice for folk music players and songwriters. The body is made of a Mahogany construction with a smooth semi-gloss finish—with a solid Mahogany top and back, which are complemented by layered Mahogany sides. This guitar also has a Mahogany neck, so you can be sure to get rich and rounded tones, all the while being very well balanced with the addition of a Richlite fretboard, an Ebony bridge, and a 25.5” scale. Also included is the LR Baggs system for convenient plug-and-play performance. Naturally, the Fairmount CH Composer is made right here in Canada!
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Back and Sides | Solid Mahogany Back with Layered Mahogany Sides |
| Top | Solid Mahogany |
| Neck | Mahogany |
| Fingerboard | Richlite |
| Fingerboard-radius | 16" (406.4 mm) |
| Scale-length | 25.5" (647.7 mm) |
| Nut-width | 1.72" (43.688 mm) |
| Nut-type | Graphtech |
| Frets | 21 |
| Machine-head-ratio | 16:01 |
| Bridge-and-tailpiece | Ebony |
| Controls | On-Board Preamp |
| Bridge Electronics | LR Baggs Element under-saddle transducer + soundhole mounted volume & tone |
| HDR | Not Included |
| Color-name | Natural |
| Finish | Semi Gloss |
| String-set | A6 LT |
| String-gauges | .012 .016 .024 .032 .042 .053 |


















































