Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – Arena Mahogany CW Clasica II – 51809
$1,199.00
-
The Godin Arena Mahogany CW is a handcrafted thinline nylon-string guitar of great quality that combines tradition and outstanding design.
| Brand | Godin |
|---|
Out of stock. Expect a longer delivery time.
This extremely comfortable guitar features a slight fretboard radius for ultimate comfort in your left hand, a finely detailed rosette, a solid Mahogany body complemented by a select pressure tested solid Spruce top, a custom polished high-gloss finish, a generous cutaway and non-restrictive heel for ultimate upper fret access, a warm sounding and smooth playing Rosewood fretboard, and an innovative double-action truss rod system to break away from the norm and set new grounds for the modern player.
Offered with Godin’s dependable electronics, the Arena Mahogany CW thinline nylon is ready to highlight your arpeggios and let your chords cascade from your fingertips.
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Back and Sides | Solid Mahogany |
|---|---|
| Bridge and Tailpiece | Rosewood |
| Bridge Electronics | Custom Electronics |
| Color | Natural |
| Controls | On-Board Preamp |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 24" (609.6 mm) |
| Finish | High Gloss |
| Frets | 19 |
| Machine Head Ratio | 14:1 |
| Neck | Mahogany |
| Nut Type | Graphtech |
| Nut Width | 2" (50.8 mm) |
| Scale Length | 25.66" (651.764 mm) |
| String Gauges | .0285 .0327 .0410 .030 .036 .044 |
| String Set | HTC Nylon |
| Top | Solid Spruce Top |
| Shipping Weight | 9.00 lbs |













































