Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – Multiac Grand Concert Deluxe – 49479
$2,899.00
-
| Brand | Godin |
|---|
Out of stock. Expect a longer delivery time.
The Multiac Grand Concert Deluxe offers a degree of sophistication and performance like no other in the realm of modern nylon guitars. This guitar represents a truly visionary Godin design, along with the culmination of a close collaboration with LR Baggs to develop a truly cutting-edge Custom Voiced preamp system. The Grand Concert Deluxe offers an acoustic sound from the bridge saddles that is crisp and clear, and the possibility to blend the Lyric mic for a tone that is pristine and able to capture the most musical and airy subtleties within the notes. Not to mention, the Lyric Mic allows the guitar’s top to come to life for highly touch-sensitive percussive tapping and rhythms; perfect for Flamenco and all other flamboyant nylon-playing styles. Much like other Multiac models, the Deluxe provides a uniquely chambered design that is free of feedback, which enables the player to play freely and in control—even in the noisiest live environments. Other notable key features include a Two-Chambered Solid Mahogany Body, Solid Cedar Top, Richlite Bridge and Fretboard, a 2-inch Graphtech™ Nut, and a shimmering High-Gloss Natural Finish. The Grand Concert Deluxe; for music that is above and beyond the ordinary.


Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Top | Solid Cedar Top |
| Neck | Mahogany |
| Fingerboard | Richlite |
| Fingerboard Radius | 24" (609.6 mm) |
| Scale Length | 25.66" (651.764 mm) |
| Nut Width | 2" (50.8 mm) |
| Nut Type | Graphtech |
| Frets | 19 |
| Machine Head Ratio | 16:01 |
| Bridge and Tailpiece | Richlite |
| Bridge Electronics | Custom Voiced LR Baggs electronics, blendable sound with Lyric mic, Individual Gold HEX Acoustic Saddles, adjustable tape saturation simulation & phase control |
| H.D.R | Not Included |
| Color | Natural |
| Finish | High Gloss |
| String Set | HTC Nylon |
| String Gauges | .0285 .0327 .0410 .030 .036 .044 .056 |












































