Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – 5th Ave TL Kingpin P90 Trans Cream HG #052837
$1,599.00
-
The Godin 5th Avenue Thin Line represents a clever synthesis between our two renowned series: the Montreal series and the 5th Ave series. Its medium-sized fully hollow body provides a unique sonic character. This feature offers exceptional expressiveness while providing complete control over the sustain of each note.
| Availability | in Laval & Montreal |
|---|---|
| Brand | Godin |
In stock
5th Ave TL Kingpin P90 Trans Cream HG
Its strength becomes evident when paired with a low to moderate gain tube amplifier. In this setup, the guitar reveals a harmonious character, where tones blend subtly to create a warm and balanced sound. The instrument responds sensitively to playing nuances, allowing the musician to explore a rich and diverse sonic palette. Another remarkable aspect of this guitar is its propensity to produce a controlled and pleasant feedback. When pushed to higher volumes, it reacts with mastery, adding an extra dimension to the musician’s creativity.
Also, this guitar offers remarkable versatility, allowing musicians to delve into various musical styles. Whether you seek the expressive power of blues, the energy of rock, or the sophistication of jazz, this guitar meets expectations with its classic and warm P90 pickups or its well-defined character Gold Foils with excellent high-end response. In summary, this hybrid guitar embodies the harmonious marriage between the legacy of the Montreal series and that of the 5th Ave series, offering musicians a captivating sound experience in terms of playability and sonic diversity. And, of course, this guitar is 100% crafted in our Canadian workshops!
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
Specs | |
| Back and Sides | Canadian Wild Cherry |
| Bridge and Tailpiece | Graphtech Adjustable Tusq Bridge (base) w/ T.O.M. With Roller Saddles and trapeze tailpiece |
| Color Name | Trans Cream |
| Color Type | Cream |
| Controls | 1x Tone, 1x Volume, 3-way Toggle |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 16" (406.4 mm) |
| Finish | High Gloss |
| Fret Size | Medium |
| Frets | 21 |
| Middle Pickup | Godin Kingpin P90 Single Coil |
| Neck | Silver Leaf Maple |
| Neck Pickup | Godin Kingpin P90 Single Coil |
| Numbers of strings | 6 |
| Nut Type | Graphtech |
| Nut Width | 1.72" (43.688 mm) |
| Orientation | Right |
| Scale Length | 24.84" (630.936 mm) |
| String Gauges | .011 .014 .018 .028 .038 .049 |
| String Set | D'Addario EXL115 Nickel Wound |
| String Type | Electric Steel |
| Top | Canadian Wild Cherry |















































