Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – 5th Avenue Uptown T-Armond
$1,975.00
-
Our twangiest 5th Ave to date ! The 5th Ave T-Armond is loaded with a set of iconic TV Jones T-Armond pickups which are renowned for their ability to cut through a mix and twang like no other pickups.
| Brand | Godin |
|---|
Out of stock. Expect a longer delivery time.
A three-way switch lets you easily access the variety of tones at your disposal. The exceptional Havana Burst finish will ensure that this guitar stands out in a crowd.
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Back and Sides | Canadian Wild Cherry |
|---|---|
| Top | Canadian Wild Cherry |
| Neck | Silver Leaf Maple |
| Fingerboard | Richlite |
| Fingerboard Radius | 16" (406.4 mm) |
| Scale Length | 24.84" (630.936 mm) |
| Nut Width | 1.72" (43.688 mm) |
| Nut Type | Graphtech |
| Frets | 21 |
| Machine Head Ratio | Bass side 18:1, Treble side 26:1 |
| Neck Pickup | T Armond by TV Jones |
| Bridge Pickup | T Armond by TV Jones |
| Bridge and Tailpiece | T.O.M. with roller saddles and Bigsby Tremolo tailpiece |
| Controls | 1x Tone, 1x Volume, 3-way Toggle |
| H.D.R | Not Included |
| Color | Havana Burst |
| Gloss Top | Yes |
| Finish | Gloss Top |
| String Set | D'Addario EXL115 Nickel Wound |
| String Gauges | .011 .014 .018 .028 .038 .049 |














































