A Martin isn’t just a guitar. It’s playable history; part of a long line of legendary instruments stretching back to the company’s beginnings in 1833. Our guitars were strummed by Civil War soldiers around campfires, helped shape the sound of modern music at the turn of the 20th century, and were played by music’s first superstars like Jimmie Rodgers and Gene Autry. Decades later, Martins floored the crowd at Woodstock, then took center stage on MTV Unplugged, and can be heard on countless classic and contemporary songs across all genres of music. Artists like Hank Williams, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Neil Young, Ed Sheeran, John Mayer, Seth Avett, and many others all played Martins, creating much of the soundtrack of the last century. And who knows? With one of our instruments in your hand, you could help write the soundtrack for the next century.
Martin – DC-10E Modern Black Road Series Acoustic Electric
$1,699.00
-
The DC-10E Modern Black pairs spruce and sapele in a satin Dreadnought cutaway for punch, clarity, and sleek all-black style. A bold Road Series choice, it’s your road to modern tone, speed, and performance.
| Availability | in Montreal |
|---|---|
| Brand | Martin |
In stock
DC-10E Modern Black
The DC-10E Modern Black pairs spruce and sapele in a satin Dreadnought cutaway for punch, clarity, and sleek all-black style. A bold Road Series choice, it’s your road to modern tone, speed, and performance.
The Martin DC-10E Modern Black offers a bold, all-black look backed by the tone and feel serious players demand. Its satin Dreadnought cutaway body pairs a solid spruce top with solid sapele back and sides for punchy mids, clear trebles, and low-end power. Scalloped X-bracing enhances projection and clarity, while the cutaway invites you to explore the highest frets with ease. A Performing Artist neck with high-performance taper keeps playability smooth and fast, and blacked-out appointments—including the binding, tuners, and pickguard—add to its stealth appeal. With versatile E1 electronics, a built-in tuner, and a softshell case, the DC-10E Modern Black is built to perform—on stage, in the studio, and anywhere your music takes shape.
Highlights
- D-14 Fret Cutaway body size
- Sapele back and sides
- Spruce top with Black top color
- PA Profile neck with High-Performance Taper
- 1 3/4” fingerboard width at nut
- Softshell case
- Recommended Strings: Authentic Acoustic Lifespan® 2.0 Guitar Strings Phosphor Bronze – Light
C.F. Martin best sellers...
Martin – Vega® Banjo Strings Nickel – Medium 10
-
Martin – SC Service Kit For Sure Align Neck – 18TOOL22
-
- String action gauge
- .003" and .005" feeler gauge
- 25 in-lb torque wrench
- 4 mm truss rod wrench
- 8 elevation plates
Martin – 11-52 Retro Acoustic Guitar Strings – MM11
-
Martin – M600 Soprano/Concert Ukulele Strings
-
Martin – DX Johnny Cash – Jett Black Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – Little Martin Series – LX1
-
Martin – D-10E Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – MA540T 12-54 Lifespan 2.0
-
Martin – 12-54 Retro Acoustic Guitar Strings – MM12
-
Martin – 5mm Truss Rod Wrench – 18TOOL31
-
Martin Guitars – Clip-on Guitar Tuner – Black
-
Martin – Vega® Banjo Strings Nickel – Light 09
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
Top | |
| Top Material | Spruce |
| Finish Top | Satin |
| Top Color | Black |
| Top Inlay Material | Multi-Stripe |
| Top Detail | None |
| Binding | Black |
| Bridge Material | Ebony |
| Bridge Style | Sloped Modern Belly |
| Bridge String Spacing | 2 5/32" |
| Bridge Pin Material | Black Plastic |
| Bridge Pin Dots | White |
| Pickguard | Black |
| Pickguard Inlay | None |
| Rosette | Single Ring Faux Abalone |
| Saddle | Black Tusq |
| Saddle Radius | 16" |
Body | |
| Body Size | D-14 Fret Cutaway |
| Construction | Mortise & Tenon Neck Joint |
| Back Material | Sapele |
| Side Material | Sapele |
| Back and Side Finish | Satin |
| Back and Sides Color | Black |
| Back Detail | None |
| Side Detail | None |
| Back Purfling/Strip | None |
| Back Inlay Material | None |
| Side Inlay Material | None |
| Bracing Pattern | X-Brace |
| Brace Shape | Scalloped |
| Brace Material | Spruce |
| Brace Size | 5/16" |
| Heelcap | Black |
| Endpiece | None |
| Endpiece Inlay | None |
Neck | |
| Neck Shape | PA Profile |
| Neck Taper | High-Performance Taper |
| Neck Material | Select Hardwood |
| Neck Color | Black |
| Finish Neck | Satin |
| Scale Length | 25.4" |
| Number of Frets Total | 20 |
| Neck Joins Body At | 14th Fret |
| Fingerboard Material | Ebony |
| Fingerboard Width at 12th Fret | 2 1/8'' |
| Fingerboard Width at Nut | 1 3/4'' |
| Fingerboard Inlay Style | 28 Style Dots |
| Fingerboard Inlay Material | Faux Abalone |
| Fingerboard Binding Material | None |
| Side Dots | White |
Headstock | |
| Headstock Shape | Solid |
| Headplate Material | Black HPL |
| Headplate Logo Style | Script Ink |
| Headplate Binding Material | None |
| Tuning Machines | Black Open Gear |
| Knob | Butterbean |
| Nut Material | Black Corian |
Misc | |
| Case | Softshell |
| Label | Paper Label |
| Electronics | Yes |
| Electronics Options | Martin E1 |
| Left Handed Availability | true |
| Pleked | true |

























































