A Martin isn’t just a guitar. It’s playable history; part of a long line of legendary instruments stretching back to the company’s beginnings in 1833. Our guitars were strummed by Civil War soldiers around campfires, helped shape the sound of modern music at the turn of the 20th century, and were played by music’s first superstars like Jimmie Rodgers and Gene Autry. Decades later, Martins floored the crowd at Woodstock, then took center stage on MTV Unplugged, and can be heard on countless classic and contemporary songs across all genres of music. Artists like Hank Williams, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Neil Young, Ed Sheeran, John Mayer, Seth Avett, and many others all played Martins, creating much of the soundtrack of the last century. And who knows? With one of our instruments in your hand, you could help write the soundtrack for the next century.
Martin – SC-10E Spruce 2025 Road Series Acoustic Electric
$1,549.00
-
Martin’s revolutionary SC body shape just got even more versatile. The SC-10E Spruce joins the Road Series, offering a fresh take on the super-playable, ultra-comfortable acoustic-electric design.
Whether you’re playing at home, on stage, or in the studio, the SC-10E Spruce is a game-changer—an acoustic-electric that breaks free from tradition and plays as great as it sounds.
| Availability | in Laval |
|---|---|
| Brand | Martin |
In stock
2025 SC-10E Spruce
Martin’s revolutionary SC body shape just got even more versatile. The SC-10E Spruce joins the Road Series, offering a fresh take on the super-playable, ultra-comfortable acoustic-electric design. Built for effortless performance, it features Martin’s patented Sure Align® neck system, giving you unrestricted access to every fret, while the Low Profile Velocity neck barrel ensures a fast, natural feel. Its solid spruce top delivers crisp articulation and a broad dynamic range, while solid sapele back and sides provide warmth, punchy mids, and airy trebles. Sleek yet understated, it boasts a satin finish, black binding, and a single-ring faux abalone rosette, with an FSC®-certified Richlite® fingerboard and bridge for smooth playability and durability. When plugged in, Martin E1 electronics offer onboard volume, tone, and phase controls, plus a built-in chromatic tuner for silent, hassle-free tuning. Whether you’re playing at home, on stage, or in the studio, the SC-10E Spruce is a game-changer—an acoustic-electric that breaks free from tradition and plays as great as it sounds.
Highlights
- S-13 Fret Cutaway body size
- Solid Sapele back and sides
- Spruce top with Natural top color
- Low Profile Velocity with High-Performance Taper neck
- 1 3/4” fingerboard width at nut
- Softshell case
- Recommended Strings: Authentic Acoustic Lifespan® 2.0 Guitar Strings Phosphor Bronze – Custom Light
C.F. Martin best sellers...
Martin – Vega® Banjo Strings Nickel – Medium 10
-
Martin – SC Service Kit For Sure Align Neck – 18TOOL22
-
- String action gauge
- .003" and .005" feeler gauge
- 25 in-lb torque wrench
- 4 mm truss rod wrench
- 8 elevation plates
Martin – 11-52 Retro Acoustic Guitar Strings – MM11
-
Martin – M600 Soprano/Concert Ukulele Strings
-
Martin – DX Johnny Cash – Jett Black Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – Little Martin Series – LX1
-
Martin – D-10E Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – MA540T 12-54 Lifespan 2.0
-
Martin – 12-54 Retro Acoustic Guitar Strings – MM12
-
Martin – 5mm Truss Rod Wrench – 18TOOL31
-
Martin Guitars – Clip-on Guitar Tuner – Black
-
Martin – MA535 11-52 Phosphor Bronze Authentic Acoustic SP®
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
Top | |
| Top Material | Spruce |
| Finish Top | Satin |
| Top Color | Natural |
| Top Inlay Material | Multi-Stripe |
| Top Detail | None |
| Binding | Black |
| Bridge Material | FSC® Certified Richlite® |
| Bridge Style | Sloped Modern Belly |
| Bridge String Spacing | 2 5/32" |
| Bridge Pin Material | Black Plastic |
| Bridge Pin Dots | White Plastic |
| Pickguard | Faux Tortoise |
| Pickguard Inlay | None |
| Rosette | Single Ring Faux Abalone |
| Saddle | Compensated White TUSQ® |
| Saddle Radius | 16" |
Body | |
| Body Size | S-13 Fret Cutaway |
| Construction | Sure Align® Linear Dovetail Neck Joint |
| Back Material | Solid Sapele |
| Side Material | Solid Sapele |
| Back and Side Finish | Satin |
| Back and Sides Color | Medium Cherry Satin |
| Back Detail | None |
| Side Detail | None |
| Back Purfling/Strip | None |
| Back Inlay Material | None |
| Side Inlay Material | None |
| Bracing Pattern | Tone Tension X-Brace |
| Brace Shape | Treble Side Scalloped X with Non-Scalloped Tone Bars |
| Brace Material | Spruce |
| Brace Size | 5/16" with 1/4" Tone Bars |
| Heelcap | None |
| Endpiece | None |
| Endpiece Inlay | None |
Neck | |
| Neck Shape | Low Profile Velocity |
| Neck Taper | High-Performance Taper |
| Neck Material | Select Hardwood |
| Neck Color | Natural |
| Finish Neck | Satin |
| Scale Length | 25.4" |
| Number of Frets Total | 20 |
| Neck Joins Body At | 13th Fret |
| Fingerboard Material | FSC® Certified Richlite® |
| Fingerboard Width at 12th Fret | 2 1/8'' |
| Fingerboard Width at Nut | 1 3/4'' |
| Fingerboard Inlay Style | Style 28 Dots |
| Fingerboard Inlay Material | Faux Mother-of-Pearl |
| Fingerboard Binding Material | None |
| Side Dots | White |
Headstock | |
| Headstock Shape | Solid with Square Taper |
| Headplate Material | Figured Rosewood HPL |
| Headplate Logo Style | Script Ink |
| Headplate Binding Material | None |
| Tuning Machines | Chrome Enclosed Gear |
| Knob | Small |
| Nut Material | White Corian |
Misc | |
| Case | Softshell |
| Label | Paper Label |
| Electronics | Yes |
| Electronics Options | Martin E1 |
| Pleked | true |






















































