A Martin isn’t just a guitar. It’s playable history; part of a long line of legendary instruments stretching back to the company’s beginnings in 1833. Our guitars were strummed by Civil War soldiers around campfires, helped shape the sound of modern music at the turn of the 20th century, and were played by music’s first superstars like Jimmie Rodgers and Gene Autry. Decades later, Martins floored the crowd at Woodstock, then took center stage on MTV Unplugged, and can be heard on countless classic and contemporary songs across all genres of music. Artists like Hank Williams, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Neil Young, Ed Sheeran, John Mayer, Seth Avett, and many others all played Martins, creating much of the soundtrack of the last century. And who knows? With one of our instruments in your hand, you could help write the soundtrack for the next century.
Martin – 000-42 Acoustic Guitar
$8,839.00
-
The Martin 000-42 is a trusted blend of tone and craftsmanship, designed for players who value exceptional sound and stunning visual details. Its Auditorium body size offers a balanced tone across all six strings, with deep bass, rich overtones, and clear trebles that suit any playing style. Handcrafted with a solid spruce top and solid East Indian rosewood back and sides, the 000-42 produces a resonant, warm voice.
| Brand | Martin |
|---|
Out of stock. Expect a longer delivery time.
000-42
The Martin 000-42 is a trusted blend of tone and craftsmanship, designed for players who value exceptional sound and stunning visual details. Its Auditorium body size offers a balanced tone across all six strings, with deep bass, rich overtones, and clear trebles that suit any playing style. Handcrafted with a solid spruce top and solid East Indian rosewood back and sides, the 000-42 produces a resonant, warm voice. The gloss genuine mahogany neck, featuring a Golden Era (GE) Modified Low Oval profile, high-performance taper, and 24.9″ scale length, provides effortless playability and precision. It features exquisite abalone details, including snowflake inlays on the bound ebony fingerboard, a shimmering rosette, and pearl trim on the top that elegantly wraps around the fingerboard. Complete with antique white binding, an ebony bridge with bone pins, and gold open gear tuners, the 000-42 is a guitar you can trust to unleash the artist within.
Martin’s refreshed Standard Series for 2025 enhances tone, comfort, and style. Sitka spruce GE top bracing, as featured on the Modern Deluxe Series, delivers vintage-inspired tone and sustain, while updates like a reimagined neck profile, thinner fingerboard, and refined bridge and heel improve playability and aesthetics. Each guitar includes a hardshell case.
C.F. Martin best sellers...
Martin – Vega® Banjo Strings Nickel – Medium 10
-
Martin – SC Service Kit For Sure Align Neck – 18TOOL22
-
- String action gauge
- .003" and .005" feeler gauge
- 25 in-lb torque wrench
- 4 mm truss rod wrench
- 8 elevation plates
Martin – 11-52 Retro Acoustic Guitar Strings – MM11
-
Martin – M600 Soprano/Concert Ukulele Strings
-
Martin – DX Johnny Cash – Jett Black Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – Little Martin Series – LX1
-
Martin – D-10E Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – MA540T 12-54 Lifespan 2.0
-
Martin – 12-54 Retro Acoustic Guitar Strings – MM12
-
Martin – 5mm Truss Rod Wrench – 18TOOL31
-
Martin Guitars – Clip-on Guitar Tuner – Black
-
Martin – MA535 11-52 Phosphor Bronze Authentic Acoustic SP®
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
Overview | |
| Recommended Strings | Authentic Acoustic Lifespan® 2.0 Guitar Strings Phosphor Bronze - Light |
| Body Size | 000-14 Fret |
| Finish Top | Gloss |
| Construction | Dovetail Neck Joint |
| Back and Side Finish | Gloss |
| Bracing Pattern | X-Brace |
| Scale Length | 24.9" |
| Brace Shape | GE-Scalloped |
| Fingerboard Width at Nut | 1 3/4'' |
| Top Material | Spruce |
| Neck Shape | GE Modified Low Oval |
| Back Material | East Indian Rosewood |
| Neck Taper | High-Performance Taper |
| Side Material | East Indian Rosewood |
| Electronics | None |
Top | |
| Top Color | Aging Toner |
| Bridge Style | GE Modern Belly - Drop in Saddle |
| Binding | Antique White |
| Bridge String Spacing | 2 5/32" |
| Top Inlay Material | Abalone with Multi-Stripe |
| Bridge Material | Ebony |
| Top Detail | None |
| Bridge Pin Material | Bone |
| Pickguard | Faux Tortoise |
| Bridge Pin Dots | Abalone |
| Pickguard Inlay | None |
| Saddle | Compensated Bone |
| Rosette | Abalone with Multi-Stripe |
| Saddle Radius | 16" |
Body | |
| Brace Material | Spruce |
| Back and Sides Color | Natural |
| Brace Size | 5/16" |
| Back Detail | None |
| Back Purfling/Strip | Style 45 with Black Stripe |
| Back Inlay Material | Multi-Stripe |
| Heelcap | Antique White with Multi-Stripe |
| Side Detail | None |
| Endpiece | Antique White |
| Side Inlay Material | Multi-Stripe |
| Endpiece Inlay | Multi-Stripe |
Neck | |
| Neck Material | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material | Ebony |
| Finish Neck | Gloss |
| Fingerboard Width at 12th Fret | 2 1/8'' |
| Neck Color | Dark Mahogany |
| Fingerboard Inlay Style | Style 45 Snowflake |
| Number of Frets Total | 20 |
| Fingerboard Inlay Material | Abalone |
| Neck Joins Body At | 14th Fret |
| Fingerboard Binding Material | Antique White with Multi-Stripe |
| Side Dots | Black |
Headstock | |
| Headstock Shape | Solid with Square Taper and Diamond |
| Tuning Machines | Gold Open Gear |
| Headplate Material | East Indian Rosewood |
| Knob | Butterbean |
| Headplate Logo Style | Block Inlay Golden Era |
| Nut Material | Bone |
| Headplate Binding Material | Antique White with Multi-Stripe |
| Headplate Detail | None |
Misc | |
| Case | Hardshell |
| Left Handed Availability | true |
| Label | None |
| Pleked | true |
| Pleked | true |






















































