Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – Stadium HT – Matte Black MN – 49332
$1,269.00
-
The super light Canadian Laurentian Basswood string-through body is balanced, expressive, and smoothly finished. Speaking of finish, each Stadium HT has a unique acoustic-inspired finish that gives the body a vintage look and feel, all the while allowing it to breathe and resonate more freely, and genuinely age and wear as you play for it that weathered look, like that comfy old pair of jeans.
| Availability | in Laval |
|---|---|
| Brand | Godin |
In stock
Rule the stage with the Stadium HT! This modern single-cut axe sets itself apart with looks and features that call out to the true musician in all of us. Take hold of the silky feel of the Stadium HT Hard Rock Maple Neck and see how quickly your fingers start doing the talking with inspired licks and riffs. The super light Canadian Laurentian Basswood string-through body is balanced, expressive, and smoothly finished. Speaking of finish, each Stadium HT has a unique acoustic-inspired finish that gives the body a vintage look and feel, all the while allowing it to breathe and resonate more freely, and genuinely age and wear as you play for it that weathered look, like that comfy old pair of jeans. Great sustain and tone come standard with the Custom T-Ashtray Hardtail Bridge complete with brass saddles, and notes are expressive via the Custom Godin Cajun at the bridge and Godin GS-3 at the neck. Adding to the vintage vibe with a modern twist is the reinvented vintage-style control plate, complete with Volume, Tone, and slanted 3-Way Switch—aligned with the natural sweep of your right hand for easy pickup selection.
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Body | Canadian Laurentian Basswood |
|---|---|
| Neck | Hard Rock Maple |
| Fingerboard | Maple |
| Fingerboard Radius | 12" (304.8 mm) |
| Scale Length | 25.5" (647.7 mm) |
| Nut Width | 1.65" (41.91 mm) |
| Nut Type | Graphtech |
| Frets | 22 |
| Machine Head Ratio | 18:1 |
| Neck Pickup | Godin GS-3 Single Coil Pickup |
| Bridge Pickup | Godin Custom Cajun Single-Coil |
| Bridge and Tailpiece | Custom T – ashtray bridge w/brass saddles |
| Controls | 1x Tone, 1x Volume, 3-way Switch |
| H.D.R | Not Included |
| Color | Matte Black |
| Finish | Semi Gloss |
| String Set | E10 |
| String Guages | .010 .013 .017 .026 .036 .046 |
| Case | Gig Bag |
| Also Fit | in the Godin Session, Progression, Passion, Stadium & Radium Hardshell Case – 036240 |










































