Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.




Radium Winchester Brown RN
Presenting a new breed of single-cut guitars, which combines all the best elements of the Radiator and the Stadium into one: The Radium! It offers some unique features compared to the more traditional single cutaway solid-bodies, such as a short-scale (24 ¾”) set-neck and a 3&3 headstock design for comfortable playing and bending. The Radium also comes equipped with an H-S-H pickup configuration for a multitude of tonal possibilities, and a re-invented vintage-style control plate, which has a Volume, Push-Pull tone, and an angled 5-way switch that follows the natural sweep of your right hand for easy pickup selection. The guitar is voiced with Custom Godin Nickel-Covered Humbuckers for vintage tones, with the addition of a Godin Custom Cajun Nickel Single Coil in the middle. The Winchester Brown model has an eye-catching finish, worthy of a classic/aged vintage guitar. The body showcases a three-piece design that combines rich tonewoods of variant natural wood grain and contrast, making each guitar unique from one to the next. The Radium Winchester Brown…taking it up a notch!
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Body | Mahogany centre with Canadian Laurentian Basswood Wings |
|---|---|
| Neck | Mahogany Set-Neck |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 12" (304.8 mm) |
| Scale Length | 24.75" (628.65 mm) |
| Nut Width | 1.6875" (42.8625 mm) |
| Nut Type | Graphtech |
| Frets | 22 |
| Machine Head Ratio | Bass side 18:1, Treble side 26:1 |
| Neck Pickup | Custom Godin humbucker |
| Middle Pickup | Custom Cajun Nickel |
| Bridge Pickup | Godin Custom Humbucker |
| Bridge and Tailpiece | Wraparound bridge |
| Controls | Super 5-way Switch, 1x Push-Pull Tone, 1x Volume |
| Color | Winchester Brown |
| H.D.R | Not Included |
| Finish | Semi Gloss |
| String Set | E10 |
| String Gauges | .010 .013 .017 .026 .036 .046 |
| Also Fit | in the Godin Session, Progression, Passion & Radium Hardshell Case – 036240 |





































