Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – Multiac Mundial Kanyon Burst – 52417
$1,899.00
-
Thirty years ago, we introduced the Multiac Nylon SA, which quickly became a worldwide success and the flagship instrument of Godin Guitars. Since then, we have continued to innovate in order to offer multiple versions of the Multiac to satisfy the maximum number of musicians on the planet. For 2023, we are extremely proud to introduce the new Godin Multiac Mundial.
| Availability | in Montreal |
|---|---|
| Brand | Godin |
In stock
Available in a variety of colors, the Multiac Mundial is manufactured in our Canadian factories with the same high standards as our other instruments. A more modern and stylish variation of our other Multiacs, this nylon string guitar is the result of years of research and development. The Multiac Mundial is distinguished by the wood used (Silver Leaf Maple body, Cedar top, and Spanish Cedar neck), making it an ultra-light instrument, ideal for stage musicians or travelers. The Godin Double Source Custom preamp, the same as on the Encore models, allows you to mix the undersaddle pickup with the sensors in the guitar for maximum versatility. To achieve the most natural acoustic sound possible, we’ve returned to our hollow-body design, so the guitar is lighter, breathes, and resonates without feedback.
If you are looking for a clean, uncluttered instrument with a natural amplified nylon string sound, look no further. The Godin Multiac Mundial is here, waiting for you.
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Body | Hollowed Silver Leaf Maple |
| Bridge and Tailpiece | Rosewood |
| Bridge Electronics | Custom Godin Dual Source System, 2 body sensors, Undersaddle bridge |
| Color Name | Kanyon Burst |
| Color Type | Brown |
| Controls | On-Board Preamp |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 16" (406.4 mm) |
| Finish | High Gloss |
| Fret Size | Medium |
| Frets | 22 |
| H.D.R | Not Included |
| Machine Head Ratio | 16:01 |
| Neck | Spanish Cedar |
| Neck Construction | |
| Numbers of strings | 6 |
| Nut Type | Graphtech |
| Nut Width | 1.9" (48.26 mm) |
| Orientation | Right |
| Requires 9v Battery | Yes |
| Scale Length | 25.5" (647.7 mm) |
| String Gauges | .029 .0333 .0416 .030 .036 .045 |
| String Set | XHTC |
| String Type | Nylon |
| Top | Solid Cedar Top |








































