Godin Guitars is a Canadian manufacturing company headquartered in Montreal that specializes in string instruments. The company is owned by founder Robert Godin, CM. Range of products currently manufactured by Godin includes electric and acoustic guitars and basses. The company also produced ukuleles, mandolins, and ouds (named "multi oud") in the past.
Godin – Etude
SKU: 49691
Made in Canada
The Godin Etude is the most popular model in the La Patrie lineup. The Etude’s specifications match those of the Motif but with a full size body. Incredibly responsive thanks to the feather-light Custom Polished finish, this guitar features great dynamic range along with the harmonically rich sound that you usually find in a guitar several times the price.
Godin best sellers...
Godin – Pro G Guitar Stand – 41442
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Wood
-
Godin 5th Avenue Kingpin
-
Godin – 5th Avenue Jumbo P-Rail – Harvest Gold
-
Godin – Acoustic Solutions ASG-8 Black 120
-
Godin Arena Pro CW Bourbon Burst EQ – 051229
-
Godin – Multiac Nylon Encore Natural Semi-Gloss – 035045
-
Godin ACS SLIM Nylon Natural SG
-
Godin – Concert Left Clasica II – 051847
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Brand | Godin |
| Back and Sides | Canadian Wild Cherry |
| Top | Solid Cedar Top |
| Neck | Mahogany |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 24" (609.6 mm) |
| Scale Length | 25.66" (651.764 mm) |
| Nut Width | 2" (50.8 mm) |
| Nut Type | Graphtech |
| Frets | 19 |
| Machine Head Ratio | 0.584027778 |
| Bridge and Tailpiece | Rosewood |
| Color | Natural |
| Finish | Semi Gloss |
| String Set | HTC Nylon |
| String Guages | .0285 .0327 .0410 .030 .036 .044 |













































