| |
VG-800 V-Guitar Processor | |
| |
| Sampling Frequency | 48 kHz |
| |
| Processing | 32-bit floating point |
| |
| Memories | Guitar mode: 150 |
| Bass mode: 150 |
| |
| Instruments Types | [Guitar mode] |
| Electric guitar, Acoustic, Dual guitar, Electric bass, Vio guitar, Synth |
| |
| [Bass mode] |
| Electric bass, AC bass, Dual bass, Electric guitar, Vio bass, Synth |
| |
| Effects | Over 150 types |
| |
| Nominal Input Level | GUITAR INPUT: -10 dBu |
| RETURN: -10 dBu |
| |
| Maximum Input Level | GUITAR INPUT: +12 dBu |
| RETURN: +7 dBu |
| |
| Input Impedance | GUITAR INPUT: 1 M ohm |
| RETURN: 1 M ohm |
| |
| Nominal Output Level | OUTPUT (L/PHONES, R/MONO): -10 dBu |
| SEND: -10 dBu |
| |
| Maximum Output Level | OUTPUT (L/PHONES, R/MONO): +7 dBu |
| SEND: +7 dBu |
| |
| Output Impedance | OUTPUT (L/PHONES, R/MONO): 44 ohms |
| SEND: 1 k ohm |
| |
| Recommended Load Impedance | OUTPUT (L/PHONES, R/MONO): 10 k ohms or greater (Phones: 44 ohms or greater) |
| SEND: 10 k ohms or greater |
| |
| Controls | DOWN switch, UP switch, CTL1 switch |
| INST button, EFFECTS button, MENU button, EXIT button, PAGE buttons |
| 1--5 knobs, SELECT knob, OUTPUT LEVEL knob |
| |
| Display | Graphic LCD 256 x 80 dots |
| |
| Connectors | GK IN, GK OUT jacks: 1/4-inch TRS phone type (for BGK cable only) |
| GUITAR INPUT, OUTPUT (R/MONO) jacks: 1/4-inch phone type |
| OUTPUT (L/PHONES), SEND, RETURN jacks: 1/4-inch TRS phone type |
| CTL 2, 3/EXP 1, CTL 4, 5/EXP 2 jacks: 1/4-inch TRS phone type |
| USB COMPUTER port: USB Type-C(R) |
| MIDI (IN, OUT) connectors: Stereo miniature phone type |
| DC IN jack |
| |
| Power Supply | AC adaptor |
| |
| Current Draw | 690 mA |
| |
| Power consumption when in OFF mode (when the power automatically turns off) | 0.1 W |
| |
| Accessories | AC adaptor (PSB-1U + AC Cord Set) |
| Quick Start |
| Leaflet "Read Me First" |
| Rubber foot x 4 |
| |
| Options (sold separately) | Divided pickup: GK-5 (for guitar), GK-5B (for bass guitar) |
| Serial GK cable: BGK-3 (3 ft./1 m), BGK-15 (15 ft./4.5 m), BGK-30 (30 ft./9 m) |
| GK converter: GKC-DA, GKC-AD |
| Footswitch: FS-5U, FS-5L, FS-6, FS-7 |
| Expression Pedal: EV-30, FV-500L, FV-500H, Roland EV-5 |
| TRS/MIDI cable: BMIDI-5-35, BMIDI-1-35, BMIDI-2-35, BCC-1-3535, BCC-2-3535 |
| |
Size and Weight | |
| |
| Width | 173 mm |
| 6-13/16 inches |
| |
| Depth | 135 mm |
| 5-3/8 inches |
| |
| Height (without rubber foot) | 63 mm |
| 2-12 inches |
| |
| Height (including rubber foot) | 65 mm |
| 2-9/16 inches |
| |
| Weight (excluding AC adaptor) | 920 g |
| 2 lbs 1 oz |
| |
| * 0 dBu = 0.775 Vrms | |
| *The specifications are subject to change without notice. | |