| |
| SPECIFICATIONS | |
| |
| Sound Generator | ZEN-Core |
| |
| Parts | 5 parts (Play part: 4, Rhythm part: 1) |
| |
| Tones | Preset tone: 1,200 or greater |
| Preset Drum Kit: 70 or greater |
| Import tone: 256 |
| |
| Scenes | 150 |
| |
| Effects | Part Multi-Effects: 1 system (for each part), 93 types |
| Part EQ: 1 system (for each part) |
| Reverb: 7 types |
| Chorus/Delay: 9 types |
| Scene MFX: 2 systems (Serial or Parallel selectable), 93 types |
| Master EQ / Comp |
| |
| Nominal Output Level | OUTPUT (L/PHONES, R/MONO): -10 dBu |
| |
| Maximum Output Level | OUTPUT (L/PHONES, R/MONO): +7 dBu |
| |
| Output Impedance | OUTPUT (L/PHONES, R/MONO): 44 ohms |
| |
| Recommended Load Impedance | OUTPUT (L/PHONES, R/MONO): 10 k ohms or greater (Phones: 44 ohms or greater) |
| |
| Controls | SCENE DOWN switch, SCENE UP switch, CTL1--2 switches |
| PART1--4 buttons, PART R button, EXIT button, WRITE button, MENU button, PAGE buttons |
| 1--4 knobs, SELECT knob, OUTPUT LEVEL knob |
| |
| Display | Graphic LCD 256 x 80 dots |
| |
| Connectors | GK IN jack: 1/4-inch TRS phone type (for BGK cable only) |
| GK OUT jack: 1/4-inch TRS phone type (for BGK cable only) |
| OUTPUT (L/PHONES) jacks: 1/4-inch TRS phone type |
| OUTPUT (R/MONO) jacks: 1/4-inch phone type |
| CTL3, 4/EXP1 jack, CTL5, 6/EXP2 jack: 1/4-inch TRS phone type |
| USB COMPUTER port: USB B type (supports High-Speed USB, USB Audio, and USB MIDI) |
| USB MEMORY port |
| MIDI connectors (IN, OUT) |
| DC IN jack |
| |
| External Memory | USB Flash drive (sold separately) |
| |
| Power Supply | AC adaptor |
| |
| Current Draw | 840 mA |
| |
| Accessories | AC adaptor (PSB-1U + AC Cord Set) |
| Quick Start |
| Leaflet “USING THE UNIT SAFELY“ |
| Rubber foot x 4 |
| |
| Options (sold separately) | Divided pickup: GK-5 (for guitar), GK-5B (for bass guitar) |
| Serial GK cable: BGK-15 (15 ft./4.5 m), BGK-30 (30 ft./9 m) |
| GK converter: GKC-DA, GKC-AD |
| Footswitch: FS-5U, FS-5L, FS-6, FS-7 |
| Expression Pedal: EV-30, FV-500L, FV-500H, Roland EV-5 |
| AC adaptor (PSB-1U) (*1) |
| *1 When purchasing an AC adaptor, be sure to specify the adaptor (from the list that follows) that is designed for the region in which it will be used, and the voltage supplied there. |
| (PSB-120/PSB-120TW/PSB-230EU/PSB-230UK/PSB-240A) |
| |
| SIZE AND WEIGHT | |
| |
| Width | 246 mm |
| 9-11/16 inches |
| |
| Depth | 134 mm |
| 5-9/32 inches |
| |
| Height | 63 mm |
| 2-31/64 inches |
| |
| Height (including rubber foot) | 65 mm |
| 2-9/16 inches |
| |
| Weight (excluding AC adaptor) | 1.2 kg |
| 2 lbs 9 oz |
| |
| * 0 dBu = 0.775 Vrms | |
| *The specifications are subject to change without notice. | |