A Martin isn’t just a guitar. It’s playable history; part of a long line of legendary instruments stretching back to the company’s beginnings in 1833. Our guitars were strummed by Civil War soldiers around campfires, helped shape the sound of modern music at the turn of the 20th century, and were played by music’s first superstars like Jimmie Rodgers and Gene Autry. Decades later, Martins floored the crowd at Woodstock, then took center stage on MTV Unplugged, and can be heard on countless classic and contemporary songs across all genres of music. Artists like Hank Williams, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Neil Young, Ed Sheeran, John Mayer, Seth Avett, and many others all played Martins, creating much of the soundtrack of the last century. And who knows? With one of our instruments in your hand, you could help write the soundtrack for the next century.
Martin – OMC-10E Road Series Orchestra Cutaway with Pickup
$1,299.00
-
The Martin OMC-10E is a versatile, all solid wood guitar designed to inspire musicians at any level, whether you’re performing on stage, recording the next big hit, or simply playing along to your favorite tunes.
| Availability | in Montreal |
|---|---|
| Brand | Martin |
In stock
OMC-10E
Its comfortable Orchestra body size and premium solid wood construction, including satin sapele back and sides and a satin spruce top, produce a powerful midrange punch with bright and airy trebles for a balanced, dynamic sound that’s perfect for any genre. Its size and shape are ideal for players seeking comfort while providing a balanced tone across all six strings, and it’s able to handle everything from heavy-handed strumming to delicate fingerpicking. Packed with features like a select hardwood neck, fingerboard, and bridge, a cutaway for effortless access to the higher frets, and built-in Martin E1 electronics with a chromatic tuner and controls for volume, tone, and phase, the long-scale OMC-10E offers unmatched playability and sound quality. Built road-ready and designed to perform flawlessly in any setting, this professional-grade guitar is ready to play right out of the box. Whether you’re a seasoned pro or an up-and-coming artist, the Martin OMC-10E is an affordable, reliable companion that will grow with you and help you unleash your inner artist every step of the way.
C.F. Martin best sellers...
Martin – Vega® Banjo Strings Nickel – Medium 10
-
Martin – SC Service Kit For Sure Align Neck – 18TOOL22
-
- String action gauge
- .003" and .005" feeler gauge
- 25 in-lb torque wrench
- 4 mm truss rod wrench
- 8 elevation plates
Martin – 11-52 Retro Acoustic Guitar Strings – MM11
-
Martin – M600 Soprano/Concert Ukulele Strings
-
Martin – DX Johnny Cash – Jett Black Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – Little Martin Series – LX1
-
Martin – D-10E Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – MA540T 12-54 Lifespan 2.0
-
Martin – 12-54 Retro Acoustic Guitar Strings – MM12
-
Martin – 5mm Truss Rod Wrench – 18TOOL31
-
Martin Guitars – Clip-on Guitar Tuner – Black
-
Martin – MA535 11-52 Phosphor Bronze Authentic Acoustic SP®
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
Overview | |
| Recommended Strings | Authentic Acoustic Lifespan® 2.0 Guitar Strings Phosphor Bronze - Light |
| Body Size | 000-14 Fret Cutaway |
| Finish Top | Satin |
| Construction | Mortise & Tenon Neck Joint |
| Back and Side Finish | Satin |
| Bracing Pattern | X-Brace |
| Scale Length | 25.4" |
| Brace Shape | Scalloped |
| Fingerboard Width at Nut | 1 3/4'' |
| Top Material | Spruce |
| Neck Shape | PA Profile |
| Back Material | Sapele |
| Neck Taper | High-Performance Taper |
| Side Material | Sapele |
| Electronics | Yes |
| Electronics Options | Martin E1 |
Top | |
| Top Color | Natural |
| Bridge Style | Modern Belly |
| Binding | Black Boltaron |
| Bridge String Spacing | 2 5/32" |
| Top Inlay Material | Multi-Stripe |
| Bridge Material | Select Hardwood |
| Top Detail | None |
| Bridge Pin Material | Ebony |
| Pickguard | Faux Tortoise |
| Bridge Pin Dots | None |
| Pickguard Inlay | None |
| Saddle | White Tusq |
| Rosette | Single Ring Fiber |
| Saddle Radius | 16" |
Body | |
| Brace Material | Spruce |
| Back and Sides Color | Dark Mahogany |
| Brace Size | 5/16" |
| Back Detail | None |
| Back Purfling/Strip | None |
| Back Inlay Material | None |
| Heelcap | Black Boltaron |
| Side Detail | None |
| Endpiece | None |
| Side Inlay Material | None |
| Endpiece Inlay | None |
Neck | |
| Neck Material | Select Hardwood |
| Fingerboard Material | Select Hardwood |
| Finish Neck | Hand-Applied Finish |
| Fingerboard Width at 12th Fret | 2 1/8'' |
| Neck Color | Natural |
| Fingerboard Inlay Style | Style 28 Dots |
| Number of Frets Total | 20 |
| Fingerboard Inlay Material | Faux Mother-of-Pearl |
| Neck Joins Body At | 14th Fret |
| Fingerboard Binding Material | None |
| Side Dots | White |
Headstock | |
| Headstock Shape | Solid |
| Tuning Machines | Chrome Closed Gear |
| Headplate Material | Katalox |
| Knob | Small |
| Headplate Logo Style | Gold Foil |
| Nut Material | White Corian |
| Headplate Binding Material | None |
Misc | |
| Case | Softshell |
| Label | Paper Label |
| Pleked | true |






















































