A Martin isn’t just a guitar. It’s playable history; part of a long line of legendary instruments stretching back to the company’s beginnings in 1833. Our guitars were strummed by Civil War soldiers around campfires, helped shape the sound of modern music at the turn of the 20th century, and were played by music’s first superstars like Jimmie Rodgers and Gene Autry. Decades later, Martins floored the crowd at Woodstock, then took center stage on MTV Unplugged, and can be heard on countless classic and contemporary songs across all genres of music. Artists like Hank Williams, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Neil Young, Ed Sheeran, John Mayer, Seth Avett, and many others all played Martins, creating much of the soundtrack of the last century. And who knows? With one of our instruments in your hand, you could help write the soundtrack for the next century.
Martin – D Jr E Junior Series Dreadnought Acoustic Electric
$1,059.00
-
The D Junior E is your full-scale companion, delivering the iconic power of a Martin Dreadnought in a more comfortable, travel-friendly size. Whether you’re writing at home, warming up backstage, or chasing inspiration on the road, this guitar is always by your side, ready to bring big sound wherever you go.
| Availability | in Montreal |
|---|---|
| Brand | Martin |
In stock
D Jr E
The D Junior E is your full-scale companion, delivering the iconic power of a Martin Dreadnought in a more comfortable, travel-friendly size. Whether you’re writing at home, warming up backstage, or chasing inspiration on the road, this guitar is always by your side, ready to bring big sound wherever you go.
A solid spruce top provides crisp tone and dynamic range, while solid sapele back and sides add warmth, punchy mids, and clear trebles. Scalloped spruce X-bracing enhances resonance and projection, so even in a smaller body, this Dreadnought still roars. Built for effortless playability, the D Junior E features a full-scale 24.9″ neck with a Performing Artist profile and high-performance taper, making every chord transition and lead run feel smooth and natural. A gently beveled fingerboard edge provides a comfortable, broken-in feel for long sessions. And when it’s time to plug in, Martin E1 electronics—with a built-in tuner—ensure your sound is always dialed in.
Complete with a durable softshell case, the D Junior E is always ready to hit the road and make every moment sound better—because the best companions are the ones you never want to leave behind.
- D Junior 14 Fret body size
- Sapele back and sides
- Spruce top with Natural top color
- PA Profile with High-Performance Taper neck
- 1 3/4” fingerboard width at nut
- Softshell case
- Recommended Strings: Authentic Acoustic Lifespan® 2.0 Guitar Strings Phosphor Bronze – Light
C.F. Martin best sellers...
Martin – Vega® Banjo Strings Nickel – Medium 10
-
Martin – SC Service Kit For Sure Align Neck – 18TOOL22
-
- String action gauge
- .003" and .005" feeler gauge
- 25 in-lb torque wrench
- 4 mm truss rod wrench
- 8 elevation plates
Martin – 11-52 Retro Acoustic Guitar Strings – MM11
-
Martin – M600 Soprano/Concert Ukulele Strings
-
Martin – DX Johnny Cash – Jett Black Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – Little Martin Series – LX1
-
Martin – D-10E Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – MA540T 12-54 Lifespan 2.0
-
Martin – 12-54 Retro Acoustic Guitar Strings – MM12
-
Martin – 5mm Truss Rod Wrench – 18TOOL31
-
Martin Guitars – Clip-on Guitar Tuner – Black
-
Martin – MA535 11-52 Phosphor Bronze Authentic Acoustic SP®
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
Top | |
| Top Material | Spruce |
| Finish Top | Satin |
| Top Color | Natural |
| Top Inlay Material | Multi-Stripe |
| Top Detail | None |
| Binding | Black |
| Bridge Material | FSC® Certified Richlite® |
| Bridge Style | Sloped Modern Belly Junior |
| Bridge String Spacing | 2 5/32" |
| Bridge Pin Material | White Plastic |
| Bridge Pin Dots | Black Plastic |
| Pickguard | Faux Tortoise |
| Pickguard Inlay | None |
| Rosette | Single Ring Faux Abalone |
| Saddle | White Tusq |
| Saddle Radius | 16" |
Body | |
| Body Size | D Junior 14 Fret |
| Construction | Mortise & Tenon Neck Joint |
| Back Material | Sapele |
| Side Material | Sapele |
| Back and Side Finish | Satin |
| Back and Sides Color | Medium Cherry Satin |
| Back Detail | None |
| Side Detail | None |
| Back Purfling/Strip | None |
| Back Inlay Material | None |
| Side Inlay Material | None |
| Bracing Pattern | X-Brace |
| Brace Shape | Scalloped |
| Brace Material | Spruce |
| Brace Size | 1/4" |
| Heelcap | None |
| Endpiece | None |
| Endpiece Inlay | None |
Neck | |
| Neck Shape | PA Profile |
| Neck Taper | High-Performance Taper |
| Neck Material | Select Hardwood |
| Neck Color | Natural |
| Finish Neck | Hand-Applied |
| Scale Length | 24.9" |
| Number of Frets Total | 20 |
| Neck Joins Body At | 14th Fret |
| Fingerboard Material | FSC® Certified Richlite® |
| Fingerboard Width at 12th Fret | 2 1/8'' |
| Fingerboard Width at Nut | 1 3/4'' |
| Fingerboard Inlay Style | Style 28 |
| Fingerboard Inlay Material | Faux Abalone |
| Fingerboard Binding Material | None |
| Side Dots | White |
Headstock | |
| Headstock Shape | Solid |
| Headplate Material | Brazilian Rosewood HPL |
| Headplate Logo Style | Script Ink |
| Headplate Binding Material | None |
| Tuning Machines | Satin Chrome Enclosed Gear |
| Knob | Small |
| Nut Material | White Corian |
Misc | |
| Case | Softshell |
| Label | Paper Label |
| Electronics | Yes |
| Electronics Options | Martin E1 |
| Left Handed Availability | true |
| Pleked | true |






















































