A Martin isn’t just a guitar. It’s playable history; part of a long line of legendary instruments stretching back to the company’s beginnings in 1833. Our guitars were strummed by Civil War soldiers around campfires, helped shape the sound of modern music at the turn of the 20th century, and were played by music’s first superstars like Jimmie Rodgers and Gene Autry. Decades later, Martins floored the crowd at Woodstock, then took center stage on MTV Unplugged, and can be heard on countless classic and contemporary songs across all genres of music. Artists like Hank Williams, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Neil Young, Ed Sheeran, John Mayer, Seth Avett, and many others all played Martins, creating much of the soundtrack of the last century. And who knows? With one of our instruments in your hand, you could help write the soundtrack for the next century.
Martin – D-18 StreetLegend
$3,319.00
-
The satin-finished top on the new StreetLegend® includes some visual wear inspired by historic models found in our museum. This gives your brand-new guitar a well-loved look that shows your music has an old soul like many of the fine instruments we’ve curated over the years.
| Brand | Martin |
|---|
Out of stock. Expect a longer delivery time.
D-18 StreetLegend®
The D-18 StreetLegend is crafted with satin-finished mahogany back and sides, so you’ll still enjoy plenty of volume and pick up some bright trebles and punchy midrange tones. The scalloped bracing on this model contributes volume and a fuller sound than non-scalloped bracing. It also includes open-gear aged tuners and a satin-aged pickguard to complete the aesthetic. If you’re looking for a satin-finished Standard Series guitar that stands out from the crowd, this D-18 StreetLegend fits the bill.
C.F. Martin best sellers...
Martin – Vega® Banjo Strings Nickel – Medium 10
-
Martin – SC Service Kit For Sure Align Neck – 18TOOL22
-
- String action gauge
- .003" and .005" feeler gauge
- 25 in-lb torque wrench
- 4 mm truss rod wrench
- 8 elevation plates
Martin – 11-52 Retro Acoustic Guitar Strings – MM11
-
Martin – M600 Soprano/Concert Ukulele Strings
-
Martin – DX Johnny Cash – Jett Black Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – Little Martin Series – LX1
-
Martin – D-10E Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – MA540T 12-54 Lifespan 2.0
-
Martin – 12-54 Retro Acoustic Guitar Strings – MM12
-
Martin – 5mm Truss Rod Wrench – 18TOOL31
-
Martin Guitars – Clip-on Guitar Tuner – Black
-
Martin – MA535 11-52 Phosphor Bronze Authentic Acoustic SP®
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
Overview | |
| Recommended Strings | Authentic Acoustic Lifespan® 2.0 Guitar Strings Phosphor Bronze - Medium |
| Body Size | D-14 Fret |
| Finish Top | Satin |
| Construction | Dovetail Neck Joint |
| Back and Side Finish | Satin |
| Bracing Pattern | Forward Shifted X Brace |
| Scale Length | 25.4" |
| Brace Shape | Scalloped |
| Fingerboard Width at Nut | 1 3/4'' |
| Top Material | Spruce |
| Neck Shape | Modified Low Oval |
| Back Material | Genuine Mahogany |
| Neck Taper | High-Performance Taper |
| Side Material | Genuine Mahogany |
| Electronics | None |
Top | |
| Top Color | Custom Ink |
| Bridge Style | Modern Belly - Drop in Saddle |
| Binding | Black |
| Bridge String Spacing | 2 5/32" |
| Top Inlay Material | Multi-Stripe |
| Bridge Material | Ebony |
| Top Detail | Aged |
| Bridge Pin Material | Ebony |
| Pickguard | Tortoise Pattern Aged |
| Bridge Pin Dots | None |
| Pickguard Inlay | None |
| Saddle | Compensated Bone |
| Rosette | Multi-Stripe |
| Saddle Radius | 16" |
Body | |
| Brace Material | Spruce |
| Back and Sides Color | Dark Mahogany |
| Brace Size | 5/16" |
| Back Detail | None |
| Back Purfling/Strip | Style 18 |
| Back Inlay Material | None |
| Heelcap | Black |
| Side Detail | None |
| Endpiece | Black |
| Side Inlay Material | None |
| Endpiece Inlay | None |
Neck | |
| Neck Material | Mahogany |
| Fingerboard Material | Ebony |
| Finish Neck | Satin |
| Fingerboard Width at 12th Fret | 2 1/8'' |
| Neck Color | Dark Mahogany |
| Fingerboard Inlay Style | Old Style 18 |
| Number of Frets Total | 20 |
| Fingerboard Inlay Material | Abalone |
| Neck Joins Body At | 14th Fret |
| Fingerboard Binding Material | None |
| Side Dots | White |
Headstock | |
| Headstock Shape | Solid with Square Taper |
| Tuning Machines | Nickel Open Gear |
| Headplate Material | East Indian Rosewood |
| Knob | Butterbean |
| Headplate Logo Style | Script Old Style Overlay |
| Nut Material | Bone |
| Headplate Binding Material | None |
| Headplate Detail | None |
Misc | |
| Case | Hardshell |
| Left Handed Availability | true |
| Label | None |
| Pleked | true |






















































