A Martin isn’t just a guitar. It’s playable history; part of a long line of legendary instruments stretching back to the company’s beginnings in 1833. Our guitars were strummed by Civil War soldiers around campfires, helped shape the sound of modern music at the turn of the 20th century, and were played by music’s first superstars like Jimmie Rodgers and Gene Autry. Decades later, Martins floored the crowd at Woodstock, then took center stage on MTV Unplugged, and can be heard on countless classic and contemporary songs across all genres of music. Artists like Hank Williams, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Neil Young, Ed Sheeran, John Mayer, Seth Avett, and many others all played Martins, creating much of the soundtrack of the last century. And who knows? With one of our instruments in your hand, you could help write the soundtrack for the next century.



Martin – D-10E Road Series – Sapele
$1,269.00
-
This solid wood Dreadnought model is a great sounding guitar at an affordable price. New to this model are stunning mother-of-pearl pattern fingerboard and rosette inlays with a multi-stripe rosette border. It has an FSC® Certified Richlite® fingerboard and bridge, satin finish body, and a hand-rubbed neck finish. Also new to this model is the Fishman® MX-T electronics package with a built-in soundhole tuner that auto mutes the audio output so you can tune up any time without using a pedal. This guitar comes with a Premium Soft Shell Case so it is Road-ready to join you on all of your adventures!
Due to material availability the D-10E Spruce and Sapele come with a soft-shell case or soft gig bag. Selection may vary.
| Brand | Martin |
|---|
Sold Out
C.F. Martin best sellers...
Martin – Vega® Banjo Strings Nickel – Medium 10
-
Martin – SC Service Kit For Sure Align Neck – 18TOOL22
-
- String action gauge
- .003" and .005" feeler gauge
- 25 in-lb torque wrench
- 4 mm truss rod wrench
- 8 elevation plates
Martin – 11-52 Retro Acoustic Guitar Strings – MM11
-
Martin – M600 Soprano/Concert Ukulele Strings
-
Martin – DX Johnny Cash – Jett Black Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – Little Martin Series – LX1
-
Martin – D-10E Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – MA540T 12-54 Lifespan 2.0
-
Martin – 12-54 Retro Acoustic Guitar Strings – MM12
-
Martin – 5mm Truss Rod Wrench – 18TOOL31
-
Martin Guitars – Clip-on Guitar Tuner – Black
-
Martin – MA535 11-52 Phosphor Bronze Authentic Acoustic SP®
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Overview | |
| Recommended Strings | Authentic Acoustic Lifespan® 2.0 Guitar Strings Phosphor Bronze - Medium |
| Body Size | D-14 Fret |
| Finish Top | Satin |
| Construction | Mortise & Tenon Neck Joint |
| Back and Side Finish | Satin |
| Bracing Pattern | X-Brace |
| Scale Length | 25.4" |
| Brace Shape | Scalloped |
| Fingerboard Width at Nut | 1 3/4'' |
| Top Material | Spruce |
| Neck Shape | Performing Artist |
| Back Material | Sapele |
| Neck Taper | High-Performance Taper |
| Side Material | Sapele |
| Electronics | Yes |
| Electronics Options | Fishman MX-T |
| Top | |
| Top Color | Clear |
| Bridge Style | Modern Belly - Drop in Saddle |
| Binding | Black |
| Bridge String Spacing | 2 5/32" |
| Top Inlay Material | Multi-Stripe |
| Bridge Material | FSC® Certified Richlite® |
| Top Detail | None |
| Bridge Pin Material | White Plastic |
| Pickguard | Tortoise Pattern |
| Bridge Pin Dots | Black Plastic |
| Pickguard Inlay | None |
| Saddle | Compensated White Tusq |
| Rosette | Mother-of-Pearl Pattern with Multi-Stripe |
| Saddle Radius | 16" |
| Body | |
| Brace Material | Spruce |
| Back and Sides Color | Cherry |
| Brace Size | 5/16" with 1/4" Tone Bars |
| Back Detail | None |
| Back Purfling/Strip | None |
| Back Inlay Material | None |
| Heelcap | Black |
| Side Detail | None |
| Endpiece | None |
| Side Inlay Material | None |
| Endpiece Inlay | None |
| Neck | |
| Neck Material | Select Hardwood |
| Fingerboard Material | FSC® Certified Richlite® |
| Finish Neck | Hand-Rubbed |
| Fingerboard Width at 12th Fret | 2 1/8'' |
| Neck Color | None |
| Fingerboard Inlay Style | Dots - 28 Style Pattern |
| Number of Frets Total | 20 |
| Fingerboard Inlay Material | Mother-of-Pearl Pattern |
| Neck Joins Body At | 14th Fret |
| Fingerboard Binding Material | None |
| Side Dots | White |
| Headstock | |
| Headstock Shape | Solid with Standard Taper |
| Tuning Machines | Chrome Enclosed Gear |
| Headplate Material | HPL |
| Knob | Small |
| Headplate Logo Style | Script Ink |
| Nut Material | White Corian |
| Headplate Binding Material | None |
| Headplate Detail | Rosewood Pattern |
| Misc | |
| Case | Soft-shell or Soft Gig Bag |
| Left Handed Availability | true |
| Label | Paper Label |
| Pleked | true |
















































