A Martin isn’t just a guitar. It’s playable history; part of a long line of legendary instruments stretching back to the company’s beginnings in 1833. Our guitars were strummed by Civil War soldiers around campfires, helped shape the sound of modern music at the turn of the 20th century, and were played by music’s first superstars like Jimmie Rodgers and Gene Autry. Decades later, Martins floored the crowd at Woodstock, then took center stage on MTV Unplugged, and can be heard on countless classic and contemporary songs across all genres of music. Artists like Hank Williams, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Neil Young, Ed Sheeran, John Mayer, Seth Avett, and many others all played Martins, creating much of the soundtrack of the last century. And who knows? With one of our instruments in your hand, you could help write the soundtrack for the next century.
Martin – 000-X2E Brazilian Acoustic-Electric
$1,059.00
-
The 000-X2E Brazilian provides balanced tone across all six strings, unplugged or plugged in, letting you play how you want, wherever you want.
| Brand | Martin |
|---|
Out of stock. Expect a longer delivery time.
000-X2E
The X Series is made to play. The acoustic-electric 000-X2E Brazilian features a hand-rubbed satin spruce top with an elegant abalone pattern rosette and eye-catching Brazilian rosewood pattern high-pressure laminate (HPL) back and sides for added durability and looks, without sacrificing that classic Martin sound. Playability enhancements include a thinner fingerboard with a gently beveled comfort edge and refined string spacing, and a modernized bridge contour for a smooth and comfortable playing experience. It also features a select hardwood neck, fingerboard, and bridge for improved sound and sustain, and Martin E-1 electronics with a built-in chromatic tuner and volume, tone, and phase controls. The 000-X2E Brazilian provides balanced tone across all six strings, unplugged or plugged in, letting you play how you want, wherever you want. All X Series models come with a softshell case.
C.F. Martin best sellers...
Martin – Vega® Banjo Strings Nickel – Medium 10
-
Martin – SC Service Kit For Sure Align Neck – 18TOOL22
-
- String action gauge
- .003" and .005" feeler gauge
- 25 in-lb torque wrench
- 4 mm truss rod wrench
- 8 elevation plates
Martin – 11-52 Retro Acoustic Guitar Strings – MM11
-
Martin – M600 Soprano/Concert Ukulele Strings
-
Martin – DX Johnny Cash – Jett Black Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – Little Martin Series – LX1
-
Martin – D-10E Acoustic-Electric Guitar
-
Martin – MA540T 12-54 Lifespan 2.0
-
Martin – 12-54 Retro Acoustic Guitar Strings – MM12
-
Martin – 5mm Truss Rod Wrench – 18TOOL31
-
Martin Guitars – Clip-on Guitar Tuner – Black
-
Martin – MA535 11-52 Phosphor Bronze Authentic Acoustic SP®
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
Overview | |
| Recommended Strings | Authentic Acoustic Lifespan® 2.0 Guitar Strings Phosphor Bronze - Light |
| Body Size | 000-14 Fret |
| Finish Top | Hand-Rubbed-Satin |
| Construction | Mortise & Tenon Neck Joint |
| Back and Side Finish | Satin |
| Bracing Pattern | X-Brace |
| Scale Length | 24.9" |
| Brace Shape | Scalloped |
| Fingerboard Width at Nut | 1 3/4'' |
| Top Material | Spruce |
| Neck Shape | PA Profile |
| Back Material | Brazilian Rosewood HPL |
| Neck Taper | High-Performance Taper |
| Side Material | Brazilian Rosewood HPL |
| Electronics | Martin E-1 |
Top | |
| Top Color | None |
| Bridge Style | Sloped Modern Belly |
| Binding | None |
| Bridge String Spacing | 2 5/32" |
| Top Inlay Material | None |
| Bridge Material | Select Hardwood |
| Top Detail | None |
| Bridge Pin Material | White Plastic |
| Pickguard | Faux Tortoise |
| Bridge Pin Dots | Black Plastic |
| Pickguard Inlay | None |
| Saddle | White Tusq |
| Rosette | Single Ring Abalone Pattern |
| Saddle Radius | 16" |
Body | |
| Brace Material | Spruce |
| Back and Sides Color | None |
| Brace Size | 5/16" |
| Back Detail | None |
| Back Purfling/Strip | None |
| Back Inlay Material | None |
| Heelcap | Black Boltaron |
| Side Detail | None |
| Endpiece | None |
| Side Inlay Material | None |
| Endpiece Inlay | None |
Neck | |
| Neck Material | Select Hardwood |
| Fingerboard Material | Select Hardwood |
| Finish Neck | Hand-Rubbed |
| Fingerboard Width at 12th Fret | 2 1/8'' |
| Neck Color | None |
| Fingerboard Inlay Style | 28 Style |
| Number of Frets Total | 20 |
| Fingerboard Inlay Material | Faux Abalone Pattern |
| Neck Joins Body At | 14th Fret |
| Fingerboard Binding Material | None |
| Side Dots | White |
Headstock | |
| Headstock Shape | Solid |
| Tuning Machines | Satin Chrome Closed Gear |
| Headplate Material | Brazilian Rosewood HPL |
| Knob | Small |
| Headplate Logo Style | Script Ink |
| Nut Material | White Corian |
| Headplate Binding Material | None |
Misc | |
| Case | Softshell |
| Left Handed Availability | true |
| Label | Paper Label |
| Pleked | true |


















































