Gretsch is an American company that manufactures musical instruments. The company was founded in 1883 in Brooklyn, New York by Friedrich Gretsch, a 27-year-old German immigrant, shortly after his arrival to the United States. Friedrich Gretsch manufactured banjos, tambourines, and drums until his death in 1895. In 1916, his son, Fred Gretsch Sr. moved operations to a larger facility where Gretsch went on to become a prominent manufacturer of American musical instruments. In 2002, Gretsch entered a business agreement with Fender Musical Instruments Corporation (FMIC). Under the terms of that agreement Fred W. Gretsch would retain ownership while FMIC would handle most of the development, distribution and sales. Through the years, Gretsch has manufactured a wide range of instruments, though they currently focus on electric, acoustic and resonator guitars, basses, ukuleles, and drums.
Gretsch – Jim Dandy Concert – Frontier Stain #2711120579
$279.99
-
Inspired by the historic “Rex” line of instruments offered by mail-order catalog in the 1930s, ‘40s and ’50s, Jim Dandy™ models embody the charm and spirit of those early Gretsch® flat-top guitars with the superior playability and best-in-class tone that their namesake suggests.
| Availability | in Laval & Montreal |
|---|---|
| Brand | Gretsch |
In stock
Jim Dandy™ Concert
Featuring a comfortable and compact concert body shape and a modest 24.75“ scale length, the Jim Dandy™ Concert strikes the perfect sweet-spot of versatile tone and approachable playability for a wide variety of musical settings.
The X-braced body is crafted with select lightweight laminate tonewoods for an optimal balance of woody vintage tone and reliable durability, while the “C”-shape neck presents an inviting feel for hours of old-timey inspiration. Period-correct details such as a vintage-style pinned bridge, “G”-graphic pickguard, painted pinstripe purfling, 3-on-a-plate open-gear tuning machines and oversized dot fingerboard inlays combine for a nostalgic personality destined for any barnburner or jamboree.
Well suited for everything from bluesy porch pickin’ to speakeasy swingin’, the Gretsch Jim Dandy Concert is a ramblin’ companion for newbies and old-timers alike.
Gretsch best sellers
Gretsch – G5422TG Electromatic Classic – Walnut Stain – 2506217517
-
Gretsch – 16″ Hollow Body Flat Top Hardshell Case G6241FT #0996475000
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Rex Burst – 2711000535
-
Gretsch G5655TG Electromatic – 2509700546
-
Gretsch – Solid Body Flat Top Hardshell Case G6238FT #0996474000
-
Gretsch – Deltoluxe Dreadnought Black Top – 2711230511
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Frontier Stain – 2711020579
-
Gretsch G2220 Electromatic Junior Jet Bass II – 2514730517
-
Gretsch – G2622T Streamliner Center Block Double-Cut with Bigsby – Village Amber #2807250520
-
Gretsch – Vintage Walnut Deluxe Strap #9220664050
-
Gretsch – Limited Edition Jim Dandy Parlor Solid Top – Heritage Burst #2711002036
-
Gretsch – Jim Dandy Dreadnought – Frontier Stain #2711220579
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
General | |
| Model Number | 2711120579 |
| Series | Jim Dandy™ |
| Color | Frontier Stain |
| Number of Strings | 6 |
| Orientation | Right-Hand |
Body | |
| Build | Acoustic |
| Body Finish | Semi-Gloss |
| Body Shape | Concert |
| Body Material | Sapele |
| Bracing | X-Bracing |
| Rosette | White/Black Rings |
| Body Binding | Aged White |
| Body Back | Laminated Sapele |
| Body Sides | Laminated Sapele |
| Body Top | Laminated Sapele |
| Body Depth | 4.2" (11 cm) |
| Body Length | 19" (483mm) |
Miscellaneous | |
| Strings | D'Addario® EJ16 Phosphor Bronze, Light (.012-.053 Gauges) |
| Strap Buttons | Vintage End-Pin |
| Case/Gig Bag | None |
Neck | |
| Neck Material | Nato |
| Neck Finish | Semi-Gloss |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Binding | Aged White |
| Scale Length | 24.75" (629 mm) |
| Fingerboard Radius | 12" (305 mm) |
| Fingerboard Material | Walnut |
| Number of Frets | 20 (14 to Body) |
| Fret Size | Vintage |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Position Inlays | White Pearloid Dot |
| Truss Rod Nut | 4 mm Hex |
| Truss Rod Wrench | 4 mm Hex (Allen) |
| Headstock | 1950's Gretsch® 3x3 |
Hardware | |
| Bridge | Walnut with Compensated Saddle |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Open-Gear Die-Cast |
| Pickguard | 1-Ply White with "G" Graphic |






















































