Gretsch is an American company that manufactures musical instruments. The company was founded in 1883 in Brooklyn, New York by Friedrich Gretsch, a 27-year-old German immigrant, shortly after his arrival to the United States. Friedrich Gretsch manufactured banjos, tambourines, and drums until his death in 1895. In 1916, his son, Fred Gretsch Sr. moved operations to a larger facility where Gretsch went on to become a prominent manufacturer of American musical instruments. In 2002, Gretsch entered a business agreement with Fender Musical Instruments Corporation (FMIC). Under the terms of that agreement Fred W. Gretsch would retain ownership while FMIC would handle most of the development, distribution and sales. Through the years, Gretsch has manufactured a wide range of instruments, though they currently focus on electric, acoustic and resonator guitars, basses, ukuleles, and drums.
Gretsch G9220 Bobtail – 2716013503
$1,049.99
-
Gretsch – G9220 Bobtail Mah Rnd Nck Ae 2Sb – Resonators
GRE-2716013503
Tone amplified! With its deluxe appointments and Fishman Nashville pickup, the Bobtail Round-Neck stands out in the mix in more ways than one. The vital feature of all Gretsch resonator guitars is the all-new Gretsch “Ampli-Sonic” diaphragm (resonator cone), which is hand-spun in Eastern Europe from nearly 99 percent pure aluminium and yields an impressive quality and volume of tone.
| Brand | Gretsch |
|---|
Out of stock. Expect a longer delivery time.
Gretsch – G9220 Bobtail™ Round-Neck A.E., Mahogany Body Spider Cone Resonator Guitar, Fishman® Nashville Resonator Pickup, 2-Color Sunburst
Gretsch best sellers
Gretsch – G5422TG Electromatic Classic – Walnut Stain – 2506217517
-
Gretsch – 16″ Hollow Body Flat Top Hardshell Case G6241FT #0996475000
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Rex Burst – 2711000535
-
Gretsch G5655TG Electromatic – 2509700546
-
Gretsch – Solid Body Flat Top Hardshell Case G6238FT #0996474000
-
Gretsch – Deltoluxe Dreadnought Black Top – 2711230511
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Frontier Stain – 2711020579
-
Gretsch G2220 Electromatic Junior Jet Bass II – 2514730517
-
Gretsch – G2622T Streamliner Center Block Double-Cut with Bigsby – Village Amber #2807250520
-
Gretsch – Vintage Walnut Deluxe Strap #9220664050
-
Gretsch – Limited Edition Jim Dandy Parlor Solid Top – Heritage Burst #2711002036
-
Gretsch – Jim Dandy Dreadnought – Frontier Stain #2711220579
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Body | Laminated Mahogany |
| Body Finish | Vintage Semi-Gloss |
| Body Shape | Resonator |
| Fingerboard | Padauk |
| Hardware Finish | Chrome |
| Pickguard | None |
| Position Inlays | White Dot |
| Neck Finish | Vintage Semi-Gloss |
| Headstock | 1930's Gretsch® 3x3 |
| Special Electronics | Fishman® Nashville Series Resophonic Pickup |
| Bridge Cover/Tailpiece | Weathered Trapeze Tailpiece |
| Orientation | Right-Hand |
| Bracing | Internal Sound-Well |
| String Nut | Bone |
| Bridge | Spider - Fishman® Nashville |
| Tuning Machines | Grover® Sta-Tite™ Die-Cast |
| Strings | D'Addario® EJ16 Phosphor Bronze, Light (.012-.053 Gauges) |
| Unique Features | Fishman® Nashville Resophonic Pickup; Gretsch Ampli-Sonic™ Spider Resonator Cone and Bridge; Nickel-Plated Poinsettia Design Cover-Plate; 1930s Gretsch Headstock with Aged Pearloid Face. |
| Case/Gig Bag | Optional G6296 Gretsch® Round Neck Resonator Hardshell (p/n 099-6495-000); Optional G2180 Gig Bag (p/n 099-6481-000) |
| Recommended Case | 099-6481-000 Gig Bag - G2180 - Resonator Gig Bag|099-6495-000 Economy Case - G6296 - (Flat) Round Neck Resonator |
| Fingerboard Radius | 15.75" (400 mm) |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Neck Material | Mahogany |
| Refinement Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Medium "V" |
| Number of Frets | 19 (12 to Body) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.75" (44.45 mm) |
| Scale Length | 25" (635 mm) |
| Truss Rod | Dual-Action Head Adjust |
| Truss Rod Nut | Hex |
| Controls | NA |
| Color | 2-Color Sunburst |
| Dimensions | 8x20x44.5 IN |
| Weight | 10.45 LB |




















































