Gretsch is an American company that manufactures musical instruments. The company was founded in 1883 in Brooklyn, New York by Friedrich Gretsch, a 27-year-old German immigrant, shortly after his arrival to the United States. Friedrich Gretsch manufactured banjos, tambourines, and drums until his death in 1895. In 1916, his son, Fred Gretsch Sr. moved operations to a larger facility where Gretsch went on to become a prominent manufacturer of American musical instruments. In 2002, Gretsch entered a business agreement with Fender Musical Instruments Corporation (FMIC). Under the terms of that agreement Fred W. Gretsch would retain ownership while FMIC would handle most of the development, distribution and sales. Through the years, Gretsch has manufactured a wide range of instruments, though they currently focus on electric, acoustic and resonator guitars, basses, ukuleles, and drums.
Gretsch G5622T Emtc Cb Dc Speyside – Electric Guitar – 2508300542
$1,179.99
-
Gretsch – G5622T Electromatic® Center Block Double-Cut with Bigsby®, Laurel Fingerboard, Speyside
| Availability | in Montreal |
|---|---|
| Brand | Gretsch |
In stock
Alive and loud, Electromatic® Center Block guitars are designed for that pure and powerful Gretsch sound at high volume. The G5622T Electromatic® Center Block Double-Cut with Bigsby® features a double-cutaway maple body with chambered spruce center block for dynamic resonance, high gain power and lightweight comfort.
Dual Black Top Broad’Tron™ humbucking pickups deliver chiming highs with dynamic and articulate tone for enhanced sonic punch. Flexibly harness its sonic power with a versatile control layout consisting of a master volume control with treble bleed circuit, master tone, individual pickup volume controls and three-position pickup toggle switch.
The G5622T’s other features include an anchored Adjusto-Matic™ bridge, Bigsby® B70 vibrato tailpiece, Graph Tech® NuBone® nut and G-arrow knobs.
Painstakingly crafted with essential Gretsch sound, style and playability, the G5622T now comes in several remarkable finishes including Imperial Stain, Orange Stain, Single Barrel Burst (NEW) and Speyside (NEW) with gold pickguard and gold pickup bezels, or in Aspen Green, Dark Cherry Metallic and Georgia Green with silver pickguard and silver pickup bezels. All models feature nickel hardware.
- Double-cutaway maple body with a chambered spruce center block
- Lower set maple neck for effortless access and performance
- 12”-radius laurel fingerboard with 22 medium jumbo frets and pearloid Neo-Classic™ thumbnail inlays
- Black Top Broad’Tron™ humbucking pickups with gold pickup bezels
- Master volume with treble bleed circuit, master tone, individual pickup volume controls and three-position pickup toggle switch
- Bigsby®-licensed B70 vibrato tailpiece
- Anchored Adjusto-Matic™ bridge
- Graph Tech® NuBone® nut
- Nickel hardware
Gretsch best sellers
Gretsch – G5422TG Electromatic Classic – Walnut Stain – 2506217517
-
Gretsch – 16″ Hollow Body Flat Top Hardshell Case G6241FT #0996475000
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Rex Burst – 2711000535
-
Gretsch G5655TG Electromatic – 2509700546
-
Gretsch – Solid Body Flat Top Hardshell Case G6238FT #0996474000
-
Gretsch – Deltoluxe Dreadnought Black Top – 2711230511
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Frontier Stain – 2711020579
-
Gretsch G2220 Electromatic Junior Jet Bass II – 2514730517
-
Gretsch – G2622T Streamliner Center Block Double-Cut with Bigsby – Village Amber #2807250520
-
Gretsch – Vintage Walnut Deluxe Strap #9220664050
-
Gretsch – Limited Edition Jim Dandy Parlor Solid Top – Heritage Burst #2711002036
-
Gretsch – Jim Dandy Dreadnought – Frontier Stain #2711220579
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Body | Laminated Maple |
| Body Finish | Gloss |
| Body Top | Arched Laminated Maple |
| Body Binding | Aged White with B/W/B Purfling |
| Body Shape | Center Block |
| Body Back | Arched Laminated Maple |
| Control Knobs | G-Arrow |
| Fingerboard | Laurel |
| Hardware Finish | Nickel |
| Pickguard | Gold Plexi with Black Gretsch® and Electromatic® Logos |
| Position Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Neck Finish | Gloss |
| Neck Construction | Set-Neck |
| Neck Pickup | Black Top Broad'Tron™ |
| Side Dots | Black |
| Headstock Binding | Aged White |
| Waist | 9.875" (250.8mm) |
| Bridge Cover/Tailpiece | Bigsby® B70 |
| Orientation | Right-Hand |
| Configuration | Broad'Tron™ / Broad'Tron™ |
| Bracing | Center Block |
| Upper Bout | 11.625" (295 mm) |
| Lower Bout | 16" (40.6 cm) |
| String Nut | Graph Tech® NuBone® |
| Bridge Pickup | Black Top Broad’Tron™ |
| Pickup Switching | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Pickup Configuration | Broad'Tron™ / Broad'Tron™ |
| Bridge | Anchored Adjusto-Matic™ |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed |
| Strings | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Case/Gig Bag | Optional Gig Bag G2162 (p/n 099-6458-000); G6298 Hardshell Case (p/n 099-6408-000) |
| Fingerboard Radius | 12" (305 mm) |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Thin "U" |
| Number of Frets | 22 |
| Nut Material | Graph Tech® NuBone® |
| Nut Width | 1.685" (42.8 mm) |
| Scale Length | 24.6" (625 mm) |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Volume, Master Tone |
| Color | Speyside |
| Dimensions | 5x17.5x46 IN |
| Weight | 9.5 LB |


















































