Gretsch is an American company that manufactures musical instruments. The company was founded in 1883 in Brooklyn, New York by Friedrich Gretsch, a 27-year-old German immigrant, shortly after his arrival to the United States. Friedrich Gretsch manufactured banjos, tambourines, and drums until his death in 1895. In 1916, his son, Fred Gretsch Sr. moved operations to a larger facility where Gretsch went on to become a prominent manufacturer of American musical instruments. In 2002, Gretsch entered a business agreement with Fender Musical Instruments Corporation (FMIC). Under the terms of that agreement Fred W. Gretsch would retain ownership while FMIC would handle most of the development, distribution and sales. Through the years, Gretsch has manufactured a wide range of instruments, though they currently focus on electric, acoustic and resonator guitars, basses, ukuleles, and drums.
Gretsch – G5420T Electromatic® Classic Hollow Body Single-Cut with Bigsby®, Laurel Fingerboard, Orange Stain
Get classic ‘50s & ‘60s -inspired Gretsch sound and style with the all-new Electromatic® Classic Hollow Body guitars. Crafted with essential Gretsch hollow-body sound, style and playability, these no-nonsense guitars are your next-step Gretsch.
The G5420T Electromatic® Classic Hollow Body Single-Cut with Bigsby® features a laminated maple body with vintage-inspired perimeters and refined arches, as well as all-new trestle block bracing to help reduce unwanted feedback. By increasing rigidity and contact between the top and back of the body, the new trestle block design also results in the sound having a faster attack with more focus, snap, and increased sustain. Coupled with all-new FT-5E Filter’Tron™ pickups, this hollow build’s voice explodes with huge full-bodied punch, classic chime and enhanced presence, clarity and note definition.
An all-new Classic “C”-shaped maple neck offers a more comfortable playing feel for improved playability and performance, and is topped with a 12”-radius laurel fingerboard.
Alive and resonant, the G5420T also features a versatile upgraded control layout including master volume with treble bleed circuit, master tone, individual pickup volume controls and three-position pickup toggle switch, oversized bound F-holes, multi-ply body binding, smaller late-’50s G6120 bound headstock, vintage-style open-back tuning machines, Graph Tech® NuBone® nut, pearloid Neo-Classic™ thumbnail inlays, secured Adjusto-Matic™ bridge and a Bigsby® B60 vibrato tailpiece.
This resplendent instrument comes in standout Airline Silver with black pickguard or in Azure Metallic, Orange Stain and Walnut Stain with silver pickguard. All models feature nickel hardware.
It’s the sound of honor itself—play proud.
Gretsch best sellers
Gretsch – G5422TG Electromatic Classic – Walnut Stain – 2506217517
-
Gretsch – 16″ Hollow Body Flat Top Hardshell Case G6241FT #0996475000
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Rex Burst – 2711000535
-
Gretsch G5655TG Electromatic – 2509700546
-
Gretsch – Solid Body Flat Top Hardshell Case G6238FT #0996474000
-
Gretsch – Deltoluxe Dreadnought Black Top – 2711230511
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Frontier Stain – 2711020579
-
Gretsch G2220 Electromatic Junior Jet Bass II – 2514730517
-
Gretsch – G2622T Streamliner Center Block Double-Cut with Bigsby – Village Amber #2807250520
-
Gretsch – Vintage Walnut Deluxe Strap #9220664050
-
Gretsch – Limited Edition Jim Dandy Parlor Solid Top – Heritage Burst #2711002036
-
Gretsch – Jim Dandy Dreadnought – Frontier Stain #2711220579
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| Body | Laminated Maple |
| Body Finish | Gloss |
| Body Top | Arched Laminated Maple |
| Body Binding | White with B/W/B Purfling |
| Body Shape | Electromatic® Hollow Body |
| Body Back | Arched Laminated Maple |
| Control Knobs | G-Arrow |
| Fingerboard | Laurel |
| Hardware Finish | Nickel |
| Pickguard | Silver Plexi with Black Gretsch® and Electromatic® Logos |
| Position Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Neck Finish | Gloss |
| Neck Construction | Set-Neck |
| Neck Pickup | FT-5E Filter’Tron™ |
| Side Dots | Black |
| Headstock Binding | White |
| Waist | 9.625" (244.48 mm) |
| Bridge Cover/Tailpiece | Bigsby® B60 |
| Orientation | Right-Hand |
| Configuration | Filter'Tron™ / Filter'Tron™ |
| Refinement Pickups | Filter'Tron™ / Filter'Tron™ |
| Bracing | Trestle Block |
| Upper Bout | 11.625" (295 mm) |
| Lower Bout | 16" (406 mm) |
| String Nut | Graph Tech® NuBone™ |
| Bridge Pickup | FT-5E Filter’Tron™ |
| Pickup Switching | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge And Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Pickup Configuration | Filter'Tron™ / Filter'Tron™ |
| Bridge | Adjusto-Matic™ with Secured Laurel Base |
| Tuning Machines | Vintage-Style Open-Back |
| Strings | Nickel Plated Steel (.011-.049 Gauges) |
| Case/Gig Bag | Optional Gig Bag G2162 (p/n 099-6458-000); G6241FT Hardshell Case (p/n 099-6475-000) |
| Fingerboard Radius | 12" (305 mm) |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Neck Material | Maple |
| Refinement Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Classic "C" |
| Refinement Neck Shape | C Shape |
| Number of Frets | 22 |
| Nut Material | Graph Tech® NuBone™ |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Scale Length | 24.6" (625 mm) |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Volume with Treble Bleed, Master Tone |
| Color | Orange Stain |
| Dimensions | 6x17x47 IN |
| Weight | 14 LB |




















































