Gretsch is an American company that manufactures musical instruments. The company was founded in 1883 in Brooklyn, New York by Friedrich Gretsch, a 27-year-old German immigrant, shortly after his arrival to the United States. Friedrich Gretsch manufactured banjos, tambourines, and drums until his death in 1895. In 1916, his son, Fred Gretsch Sr. moved operations to a larger facility where Gretsch went on to become a prominent manufacturer of American musical instruments. In 2002, Gretsch entered a business agreement with Fender Musical Instruments Corporation (FMIC). Under the terms of that agreement Fred W. Gretsch would retain ownership while FMIC would handle most of the development, distribution and sales. Through the years, Gretsch has manufactured a wide range of instruments, though they currently focus on electric, acoustic and resonator guitars, basses, ukuleles, and drums.
Gretsch – G5232T Electromatic Double Jet FT – Firestick Red
$829.99
-
Pure Jet™ Power
The all-new G5232T Electromatic® Double Jet FT with Bigsby® captures essential Jet power and fidelity at a great price.
| Availability | in Montreal |
|---|---|
| Brand | Gretsch |
In stock
Chambered Mahogany Bodies — Loud and Clear
Classic Jet tone begins with a chambered mahogany body with arched maple top that produces full lows and mids with a well-defined, yet smooth high end. The result is a strong and balanced acoustic foundation fit for a variety of tones.
Black Top Filter’Tron™ Pickups – Quintessential Power and Clarity
Black Top Filter’Tron pickups amplify and accentuate the Electromatic Double Jet FT’s chambered body to produce a wide, balanced and transparent tone. Loud and punchy, this Jet sounds out with remarkable definition at any level of gain.
Total Tonal Control
The combination of individual pickup volume controls, master tone and master volume with treble bleed circuit provides intuitive global control over your pickup and tone settings.
Gretsch best sellers
Gretsch – G5422TG Electromatic Classic – Walnut Stain – 2506217517
-
Gretsch – 16″ Hollow Body Flat Top Hardshell Case G6241FT #0996475000
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Rex Burst – 2711000535
-
Gretsch G5655TG Electromatic – 2509700546
-
Gretsch – Solid Body Flat Top Hardshell Case G6238FT #0996474000
-
Gretsch – Deltoluxe Dreadnought Black Top – 2711230511
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Frontier Stain – 2711020579
-
Gretsch G2220 Electromatic Junior Jet Bass II – 2514730517
-
Gretsch – G2622T Streamliner Center Block Double-Cut with Bigsby – Village Amber #2807250520
-
Gretsch – Vintage Walnut Deluxe Strap #9220664050
-
Gretsch – Limited Edition Jim Dandy Parlor Solid Top – Heritage Burst #2711002036
-
Gretsch – Jim Dandy Dreadnought – Frontier Stain #2711220579
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| GENERAL | |
| MODEL NUMBER | 2508210595 |
| SERIES | Electromatic® |
| FAMILY | Jet™ |
| COLOR | Firestick Red |
| NUMBER OF STRINGS | 6 |
| ORIENTATION | Right-Hand |
| BODY | |
| BUILD | Solid Body |
| BODY FINISH | Gloss |
| BODY SHAPE | Jet™ |
| BODY MATERIAL | Mahogany with Arched Maple Top |
| BRACING | Chambered |
| BODY BINDING | Aged White with B/W Purfling |
| BODY BACK | Mahogany |
| BODY TOP | Arched Maple |
| BODY DEPTH | 1.75" (44.45 mm) |
| MISCELLANEOUS | |
| STRINGS | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| STRAP BUTTONS | Knurled Strap Retainer Knobs |
| NECK | |
| NECK MATERIAL | Mahogany |
| NECK CONSTRUCTION | Set-Neck |
| NECK FINISH | Gloss |
| NECK SHAPE | Thin "U" |
| NECK BINDING | Aged White |
| SCALE LENGTH | 24.6" (625 mm) |
| FINGERBOARD RADIUS | 12" (305 mm) |
| FINGERBOARD MATERIAL | Laurel |
| NUMBER OF FRETS | 22 |
| FRET SIZE | Medium Jumbo |
| NUT MATERIAL | Synthetic Bone |
| NUT WIDTH | 1.6875" (42.86 mm) |
| POSITION INLAYS | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| SIDE DOTS | Black |
| HEADSTOCK BINDING | Aged White |
| NECK PLATE | None |
| HARDWARE | |
| BRIDGE | Anchored Adjusto-Matic™ |
| HARDWARE FINISH | Chrome |
| TAILPIECE | Bigsby®-Licensed B50 Vibrato |
| TUNING MACHINES | Die-Cast |
| PICKGUARD | Silver Plexi w/ Black Gretsch® & Electromatic® Logos |
| CONTROL KNOBS | G-Arrow |
| ELECTRONICS | |
| BRIDGE PICKUP | Black Top Filter'Tron™ |
| NECK PICKUP | Black Top Filter'Tron™ |
| PICKUP COLOR | Chrome |
| CONTROLS | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Volume with Treble Bleed, Master Tone |
| PICKUP SWITCHING | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge And Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| PICKUP CONFIGURATION | Filter'Tron™ / Filter'Tron™ |






















































