Gretsch is an American company that manufactures musical instruments. The company was founded in 1883 in Brooklyn, New York by Friedrich Gretsch, a 27-year-old German immigrant, shortly after his arrival to the United States. Friedrich Gretsch manufactured banjos, tambourines, and drums until his death in 1895. In 1916, his son, Fred Gretsch Sr. moved operations to a larger facility where Gretsch went on to become a prominent manufacturer of American musical instruments. In 2002, Gretsch entered a business agreement with Fender Musical Instruments Corporation (FMIC). Under the terms of that agreement Fred W. Gretsch would retain ownership while FMIC would handle most of the development, distribution and sales. Through the years, Gretsch has manufactured a wide range of instruments, though they currently focus on electric, acoustic and resonator guitars, basses, ukuleles, and drums.
Gretsch – G2655 Streamliner Center Block Jr. Abbey Ale – 2817100562
$719.99
-
The Streamliner™ Collection revitalizes the best elements from the past and combines them with exciting new features to deliver exceptional performance, sound, and style at an incredible value.
The G2655 Streamliner Center Block Jr. with V-Stoptail bursts into the modern era with powerful sound and style in a smaller package. The sleek G2655 is designed for the guitarist who demands more than the mundane from an instrument – more performance, more style and most importantly, more volume – while retaining everything you expect from a Gretsch.
| Brand | Gretsch |
|---|
Out of stock. Expect a longer delivery time.
FEATURES:
- All-new Broad’Tron™ BT-3S humbucking pickups
- Smaller double-cutaway arched maple body with chambered center block
- Soft “C” shaped nato neck
- 12″-radius laurel fingerboard with pearloid Neo Classic™ thumbnail inlays and 22 medium jumbo frets
- Real bone nut
- Master volume, master tone and individual pickup volume controls provide complete tone-shaping flexibility
- Push/Pull coil-splitting on Master Volume
- Radio control knobs
- Anchored Adjusto-Matic™ bridge
- Gretsch V-Stop tailpiece
- 1-Ply Cream or 3-ply Black pickguard
- Nickel hardware
HIGHLIGHTS:
Maple Body with New Center Block Design
The G2655 Center Block Jr. features a smaller arched maple body with an all-new center block design under the hood. This new center block is designed to balance lightweight comfort with a full, rich sound and increased presence; resulting in improved attack and sustain, and excellent feedback rejection, in a comfortable package that won’t weigh you down.
All-New Broad’Tron BT-3S Pickups
The G2655 features our new Broad’Tron BT-3S pickup set. Utilizing a combination of Alnico 5 and Alnico 2 magnets, the new BT-3S pickups provide stronger mids, tight but full lows, and smooth clear highs that retain a smooth and musical presence.
Versatile Controls with Coil-Splitting
The Streamliner’s sonic power is harnessed and shaped by the traditional control layout – neck and bridge pickup volume controls, a master tone control, master volume control and three-way pickup switching.
The addition of a push/pull pot on the master volume control allows coil-splitting to provide useful single coil sounds, adding another layer of tonal versatility to an already strong sonic arsenal.
Gretsch best sellers
Gretsch – G5422TG Electromatic Classic – Walnut Stain – 2506217517
-
Gretsch – 16″ Hollow Body Flat Top Hardshell Case G6241FT #0996475000
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Rex Burst – 2711000535
-
Gretsch G5655TG Electromatic – 2509700546
-
Gretsch – Solid Body Flat Top Hardshell Case G6238FT #0996474000
-
Gretsch – Deltoluxe Dreadnought Black Top – 2711230511
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Frontier Stain – 2711020579
-
Gretsch G2220 Electromatic Junior Jet Bass II – 2514730517
-
Gretsch – G2622T Streamliner Center Block Double-Cut with Bigsby – Village Amber #2807250520
-
Gretsch – Vintage Walnut Deluxe Strap #9220664050
-
Gretsch – Limited Edition Jim Dandy Parlor Solid Top – Heritage Burst #2711002036
-
Gretsch – Jim Dandy Dreadnought – Frontier Stain #2711220579
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
| GENERAL | |
| MODEL NUMBER | 2817100562 |
| SERIES | Streamliner™ Collection |
| COLOR | Abbey Ale |
| NUMBER OF STRINGS | 6 |
| ORIENTATION | Right-Hand |
| BODY | |
| BUILD | Center Block |
| CUTAWAY | Double Cutaway |
| BODY FINISH | Gloss |
| BODY SHAPE | Streamliner™ Center Block Jr. |
| BODY MATERIAL | Laminated Maple |
| BRACING | Center Block |
| BODY BINDING | Aged White with B/W/B Purfling |
| BODY BACK | Arched Laminated Maple |
| BODY TOP | Arched Laminated Maple |
| BODY DEPTH | 1.75" (44.45 mm) |
| MISCELLANEOUS | |
| STRINGS | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| STRAP BUTTONS | Standard Strap Button |
| CASE/GIG BAG | Optional G2655T Gretsch® Streamliner Hardshell (p/n 099-2655-000); Optional G2164 Gretsch® Gig Bag (p/n 099-6460-000) |
| NECK | |
| NECK MATERIAL | Nato |
| NECK CONSTRUCTION | Set-Neck |
| NECK FINISH | Gloss |
| NECK SHAPE | Soft "C" |
| NECK BINDING | Aged White |
| SCALE LENGTH | 24.75" (629 mm) |
| FINGERBOARD RADIUS | 12" (305 mm) |
| FINGERBOARD MATERIAL | Laurel |
| NUMBER OF FRETS | 22 |
| FRET SIZE | Medium Jumbo |
| NUT MATERIAL | Bone |
| NUT WIDTH | 1.6875" (42.86 mm) |
| POSITION INLAYS | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| SIDE DOTS | Black |
| HEADSTOCK BINDING | Aged White |
| HARDWARE | |
| BRIDGE | Adjusto-Matic™ |
| HARDWARE FINISH | Nickel |
| TAILPIECE | V-Stoptail |
| TUNING MACHINES | Die-Cast Sealed |
| PICKGUARD | 3-Ply Black |
| CONTROL KNOBS | Gretsch® Radio Knob |
| SWITCH TIP | Black |
| ELECTRONICS | |
| BRIDGE PICKUP | Broad'Tron™ BT-3S |
| NECK PICKUP | Broad'Tron™ BT-3S |
| PICKUP COLOR | Nickel |
| CONTROLS | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone, Master Volume with Push/Pull for Coil Split |
| PICKUP SWITCHING | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| AUXILIARY SWITCHING | Push/Pull Pot (for Coil Split) |
| PICKUP CONFIGURATION | Broad'Tron™ / Broad'Tron™ |






















































