Gretsch is an American company that manufactures musical instruments. The company was founded in 1883 in Brooklyn, New York by Friedrich Gretsch, a 27-year-old German immigrant, shortly after his arrival to the United States. Friedrich Gretsch manufactured banjos, tambourines, and drums until his death in 1895. In 1916, his son, Fred Gretsch Sr. moved operations to a larger facility where Gretsch went on to become a prominent manufacturer of American musical instruments. In 2002, Gretsch entered a business agreement with Fender Musical Instruments Corporation (FMIC). Under the terms of that agreement Fred W. Gretsch would retain ownership while FMIC would handle most of the development, distribution and sales. Through the years, Gretsch has manufactured a wide range of instruments, though they currently focus on electric, acoustic and resonator guitars, basses, ukuleles, and drums.
Gretsch – Electromatic LTD Flame Okoume Broadkaster Double-Cut with Bigsby – Roundup Orange Stain #2508840523
$1,869.99
-
Elegant and powerful, our Limited Edition Electromatic Broadkaster® Center Block guitar delivers uncompromising Gretsch power and fidelity in stunning style.
| Availability | in Montreal |
|---|---|
| Brand | Gretsch |
In stock
Electromatic® LTD Flame Okoume Broadkaster® Double-Cut with Bigsby®
Featuring a beautiful flame okoume double-cutaway body, rosewood fingerboard, USA Full’Tron™ pickups, jeweled G-Arrow control knobs, and gold hardware, the elegant style and premium sound quality of this Limited Edition Broadkaster® is sure to turn heads.
FEATURES:
- Double-cutaway flame okoume body with a chambered spruce center block
- Thin “U” shaped mahogany neck with 12″-radius rosewood fingerboard, 22 medium jumbo frets, and pearloid Neo-Classic™ thumbnail inlays
- USA Full’Tron™ humbucking pickups
- Master volume with treble bleed circuit, master tone, individual pickup volume controls and three-position pickup selector switch
- Bigsby® B70 vibrato tailpiece
- Anchored Adjusto-Matic™ bridge
- Graph Tech® NuBone nut
- Jeweled G-Arrow control knobs
- Locking Tuners
- Strap Locks
- Gold hardware
- Available in Roundup Orange
HIGHLIGHTS:
Flame Okoume Body with Spruce Center Block
The Limited Edition Broadkaster® Center Block guitar features a laminated flame okoume body with a chambered spruce center block. Offering lightweight comfort and excellent feedback rejection, the spruce center block provides an open and airy sound while still retaining clarity, snap, and attack.
Thin “U” Mahogany Neck with Rosewood Fingerboard
The Thin ”U” shaped mahogany neck provides exceptional feel and playability, and is topped with a 12” radius rosewood fingerboard that provides warm, rich tone and a smooth, comfortable feel.
USA Full’Tron™ Pickups
In addition to classic Gretsch chime, balance, and brilliance, the U.S.-made Full’Tron™ humbucking pickups were designed by the famed Tim Shaw to deliver full-spectrum sonic range with a distinctive snarl, offering a slightly more pronounced mid concentration that brings even more tonal muscle to full-volume playing with overdrive and distortion.
Gretsch best sellers
Gretsch – G5422TG Electromatic Classic – Walnut Stain – 2506217517
-
Gretsch – 16″ Hollow Body Flat Top Hardshell Case G6241FT #0996475000
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Rex Burst – 2711000535
-
Gretsch G5655TG Electromatic – 2509700546
-
Gretsch – Solid Body Flat Top Hardshell Case G6238FT #0996474000
-
Gretsch – Deltoluxe Dreadnought Black Top – 2711230511
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Frontier Stain – 2711020579
-
Gretsch G2220 Electromatic Junior Jet Bass II – 2514730517
-
Gretsch – G2622T Streamliner Center Block Double-Cut with Bigsby – Village Amber #2807250520
-
Gretsch – Vintage Walnut Deluxe Strap #9220664050
-
Gretsch – Limited Edition Jim Dandy Parlor Solid Top – Heritage Burst #2711002036
-
Gretsch – Jim Dandy Dreadnought – Frontier Stain #2711220579
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
General | |
| Model Number | 2508840523 |
| Series | Electromatic® Collection |
| Platform | Electromatic® Center Block |
| Color | Roundup Orange Stain |
| Number of Strings | 6 |
| Orientation | Right-Hand |
Body | |
| Build | Center Block |
| Cutaway | Double Cutaway |
| Body Finish | Gloss |
| Body Shape | Electromatic® Center Block |
| Body Material | Laminated Flame Okoume |
| Bracing | Center Block |
| Body Binding | Aged White with B/W/B Purfling |
| Body Back | Arched Laminated Flame Okoume |
| Body Top | Arched Laminated Flame Okoume |
| Body Depth | 1.75" (44.45 mm) |
Miscellaneous | |
| Strings | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Strap Buttons | Strap Locks |
| Case/Gig Bag | Optional: G6298 Hardshell Case (0996408000), G6267 Deluxe Hardshell Case (0996443000) |
Neck | |
| Neck Material | Okoume |
| Neck Construction | Set-Neck |
| Neck Finish | Gloss |
| Neck Shape | Thin "U" |
| Neck Binding | Aged White |
| Scale Length | 24.6" (625 mm) |
| Fingerboard Radius | 12" (305 mm) |
| Fingerboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Nut Material | Graph Tech® NuBone™ |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Side Dots | Black |
| Headstock Binding | Aged White |
Hardware | |
| Bridge | Adjusto-Matic™ |
| Hardware Finish | Gold |
| Tailpiece | Bigsby® B70 |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed Locking |
| Pickguard | Gold Plexi with Gold Gretsch® Logo |
| Control Knobs | Jeweled G-Arrow |
| Switch Tip | Gold |
Electronics | |
| Bridge Pickup | USA Full'Tron™ |
| Neck Pickup | USA Full'Tron™ |
| Pickup Color | Gold |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Volume, Master Tone |
| Pickup Switching | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge And Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Pickup Configuration | Full'Tron / Full'Tron |






















































