Gretsch is an American company that manufactures musical instruments. The company was founded in 1883 in Brooklyn, New York by Friedrich Gretsch, a 27-year-old German immigrant, shortly after his arrival to the United States. Friedrich Gretsch manufactured banjos, tambourines, and drums until his death in 1895. In 1916, his son, Fred Gretsch Sr. moved operations to a larger facility where Gretsch went on to become a prominent manufacturer of American musical instruments. In 2002, Gretsch entered a business agreement with Fender Musical Instruments Corporation (FMIC). Under the terms of that agreement Fred W. Gretsch would retain ownership while FMIC would handle most of the development, distribution and sales. Through the years, Gretsch has manufactured a wide range of instruments, though they currently focus on electric, acoustic and resonator guitars, basses, ukuleles, and drums.
Gretsch – Electromatic CVT – Havana Burst #2511500531
$629.99
-
Crafted with essential Gretsch style and playability, the Electromatic® CVT is designed to take your sound to the next level. A retro-refined take on a classic Gretsch design, the CVT features a solid mahogany body with beveled contours, a bolt-on mahogany neck with our comfortable and fast playing Performance “C” shape, and Twin Six™ humbucking pickups that deliver gut-punching power with remarkable balance and articulation.
| Availability | in Laval |
|---|---|
| Brand | Gretsch |
In stock
Electromatic® CVT Double-Cut with Wraparound Tailpiece
Crafted with essential Gretsch style and playability, the Electromatic® CVT is designed to take your sound to the next level. A retro-refined take on a classic Gretsch design, the CVT features a solid mahogany body with beveled contours, a bolt-on mahogany neck with our comfortable and fast playing Performance “C” shape, and Twin Six™ humbucking pickups that deliver gut-punching power with remarkable balance and articulation.
FEATURES:
- Mahogany body with beveled contours
- Bolt-on mahogany neck with bound laurel fingerboard, and pearloid Neo-Classic™ thumbnail inlays
- Performance “C” neck shape
- 24.6” scale length
- Graph Tech® NuBone™ nut
- Twin Six™ humbucking pickups
- Master Volume with treble bleed
- Wraparound bridge with adjustable saddles
- Knurled metal control knobs
- Nickel hardware
- Available in Wychwood, Vintage White, and Havana Burst
HIGHLIGHTS:
Mahogany Body with Beveled Contours
A retro-refined take on a classic Gretsch design, the revamped mahogany body of the Electromatic® CVT features beveled contours that not only add to the distinctive look but also provide a sleek and comfortable playing experience, making this easy to wield six-string feel like an extension of your body.
Twin Six™ Pickups
Featuring Alnico 5 magnets, The Twin Six™ pickups provide strong midrange presence and attack, along with crisp highs and full lows resulting in a powerful set of pickups that deliver gut-punching power with remarkable balance and articulation.
Performance “C” Neck Shape
The bolt-on mahogany neck features our comfortable and fast-playing Performance “C” shape with a bound laurel fingerboard, medium jumbo frets, genuine bone nut, and pearloid Neo-Classic™ thumbnail inlays providing supreme playability, sound, and style.
Gretsch best sellers
Gretsch – G5422TG Electromatic Classic – Walnut Stain – 2506217517
-
Gretsch – 16″ Hollow Body Flat Top Hardshell Case G6241FT #0996475000
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Rex Burst – 2711000535
-
Gretsch G5655TG Electromatic – 2509700546
-
Gretsch – Solid Body Flat Top Hardshell Case G6238FT #0996474000
-
Gretsch – Deltoluxe Dreadnought Black Top – 2711230511
-
Gretsch – Jim Dandy Parlor Frontier Stain – 2711020579
-
Gretsch G2220 Electromatic Junior Jet Bass II – 2514730517
-
Gretsch – G2622T Streamliner Center Block Double-Cut with Bigsby – Village Amber #2807250520
-
Gretsch – Vintage Walnut Deluxe Strap #9220664050
-
Gretsch – Limited Edition Jim Dandy Parlor Solid Top – Heritage Burst #2711002036
-
Gretsch – Jim Dandy Dreadnought – Frontier Stain #2711220579
-


FREE SHIPPING ON MOST PRODUCTS OVER $100
We offer free shipping on most products of $ 100.00 and over with a dimensional weight under 35 pounds.
For orders over $100 with no weight overload or fuel overload, after checking the best delivery options, we could refund you part of shipping fees.
Free shipping is not valid for remote regions such as Nunavut, Yukon, Northwest Territories and the non-metropolitan regions and all other areas driven by our courier. (Purolator / FedEx / UPS). All items will be shipped uninsured via Purolator or Canada Post. Insurance can be added, please just call us to know the details. It is also possible to deliver order by bus for Quebec resident. Please contact us to get more information about this option.
In store pick up
- To pick up your order in store, please write it down in the additional information. Specify the store of your choice. (Laval or Montreal)
- When your order is ready, we will notify you.
- You can then come to the selected store to pick up your order by presenting the credit card used for the transaction and a valid Photo ID card showing the billing address that appears on your order.
General | |
| Model Number | 2511500531 |
| Series | Electromatic® Collection |
| Family | CVT |
| Platform | Electromatic® CVT |
| Color | Havana Burst |
| Number of Strings | 6 |
| Orientation | Right-Hand |
Body | |
| Build | Solid Body |
| Cutaway | Double Cutaway |
| Body Finish | Gloss |
| Body Shape | CVT |
| Body Material | Mahogany |
| Body Binding | None |
Miscellaneous | |
| Strings | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Strap Buttons | Standard Strap Button |
| Case/Gig Bag | Optional G2164 Solid Body Gig Bag (p/n 099-6460-000) |
Neck | |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Neck Finish | Gloss |
| Neck Shape | Performance "C" |
| Neck Binding | Aged White |
| Scale Length | 24.6" (625 mm) |
| Fingerboard Radius | 12" (305 mm) |
| Fingerboard Material | Laurel |
| Number of Frets | 22 |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Nut Material | Graph Tech® NuBone™ |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Side Dots | Black |
| Headstock Binding | Aged White |
Hardware | |
| Bridge | Adjustable Wrap-Around |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tailpiece | Adjustable Wrap-Around |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed |
| Pickguard | 3-Ply Tortoise |
| Control Knobs | Knurled Plain Top Metal |
| Switch Tip | Nickel |
Electronics | |
| Bridge Pickup | Twin Six™ Humbucker |
| Neck Pickup | Twin Six™ Humbucker |
| Pickup Color | Nickel |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Pickup Switching | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge, Position 2. Bridge and Neck, Position 3. Neck |
| Pickup Configuration | HH |






















































