| |
| ACCESSORIES | |
| Footswitch Connection Type | 1/4" |
| |
| ELECTRONICS | |
| Control Panel | Navigation Control, Master Volume Control, 10 Footswitch/Encoders with LCD "Scribble Strips" |
| Effects | Over 100 Quality Amp and Effect Models |
| Effects Loop | 4 Total |
| Effects Loop Connection Type | Mono Loops (1 & 2) 1/4" Unbalanced, Mono Loops (3 & 4) 1/4" TRS Balanced (Can Be Combined into Stereo Pair) |
| Effects Loop Impedance | 10 kΩ |
| Voltage | 120V |
| Power Requirements | 40W |
| Connectivity | USB-C® |
| Phantom Power | +48 VDC (XLR Only) |
| Digital Audio Bit Depth | 32 Bit |
| Digital Audio Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz (+0.1/-0.7 dB) |
| Supported Sample Rates | 44.1 kHz Internal (Project Sync 44.1/48/88.2/96 kHz) |
| Looper | 60-Second Stereo Looper |
| Other Connections | 1/4" Expression Pedal 1 and 2, Amp Control |
| MIDI I/O | Dual 5-Pin DIN (In/Out-Through-Merge) |
| |
| MISCELLANEOUS | |
| Legal Notice | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Color | Black |
| |
| MEASUREMENTS | |
| Amp Height | 3.8" (96.4 mm) |
| Amp Width | 14.6" (37.1 cm) |
| Amp Depth | 10.3" (26.16 cm) |
| Amp Weight | 8.8 lbs (4 kg) |
| |
| INPUTS | |
| Microphone Input Connection Type | XLR Female (Combo), Balanced |
| Microphone Preamp Maximum Input Level | 4.7V |
| Microphone Preamp Input Impedance | 1.8 kΩ Balanced |
| Instrument Inputs Maximum Level | 5.6V (2.8V with Input Pad Off) |
| Instrument Inputs Impedance | 1 MΩ, 330 kΩ, 22 kΩ Configurable Unbalanced |
| Instrument Input Connection Type | 1/4" |
| Line Inputs Maximum Level | 7.8V Balanced, 4.5V Unbalanced |
| Line Inputs Impedance | 1MΩ |
| Line Input Connection Type | 1/4” TRS Female (Combo), Balanced |
| Auxiliary Input Connection Type | 3.5 mm Stereo |
| Auxiliary Input Impedance | 10 kΩ |
| Auxiliary Input Max Input Level | 2.4V |
| |
| OUTPUTS | |
| Headphone Outputs Maximum Output | 110mW x2 |
| Headphone Outputs Impedance Working Range | 33Ω x2 (16Ω x2 Minimum) |
| Headphone Outputs Connection Type | 1/4” TRS Stereo, Unbalanced |
| Line Outputs Connection Type | 1/4” TRS Female, Balanced (Stereo Pairs Output 1 and 2) |
| Line Outputs Maximum Output Level | Output 1 - 12V (Line) 3.9V (Instrument), Balanced; 6.1V (Line) 2.8V (Instrument), Unbalanced; Output 2 - 4.7V (Line) 2.8V (Instrument) |
| Line Outputs Output Impedance | Output 1 - 200Ω (Line) 290Ω Balanced, 400Ω Unbalanced (Instrument); Output 2 - 170Ω |
| XLR Outputs Connection Type | XLR Male, Balanced (Stereo Pair) |