| |
| SPECIFICATIONS | |
| Sample Rate | 48 kHz |
| AD Conversion | 24 bits + AF method |
| AF method (Adaptive Focus method) is a proprietary method from Roland & BOSS that vastly improves the signal-to-noise (SN) ratio of the AD and DA converters. |
| DA Conversion | 32 bits |
| Processing | 32-bit floating point |
| Effects | 39 types |
| Memories | 99 (User) + 50 (Preset) |
| Phrase Loop | 37 sec. |
| Nominal Input Level | INPUT: -40 dBu (Adjustable) |
| AUX IN: -20 dBu |
| Maximum Input Level | INPUT: 0 dBu |
| AUX IN: 0 dBu |
| Input Impedance | INPUT: 4 k ohms |
| AUX IN: 27 k ohms |
| Nominal Output Level | OUTPUT L/MONO, R: -40 dBu |
| PHONES/LINE OUT: -10 dBu |
| Output Impedance | OUTPUT L/MONO, R: 600 ohms |
| PHONES/LINE OUT: 47 ohms |
| Recommended Load Impedance | OUTPUT L/MONO, R: 600 ohms or greater |
| PHONES/LINE OUT: 47 ohms or greater |
| Display | Graphic color LCD 320 x 240 dots |
| Controls | HARMONY switch |
| DOWN switch |
| UP switch |
| MENU button |
| EXIT button |
| PHONES/LINE knob |
| MEMORY knob |
| HARMONY knob |
| EFFECT knob |
| ECHO knob |
| MIC SENS knob |
| PHANTOM switch |
| POWER switch |
| Connectors | INPUT connector: XLR type, balanced, phantom power (DC 48 V, 10 mA Max) |
| OUTPUT L/MONO, R connectors: XLR type |
| PHONES/LINE OUT jack: Stereo miniature phone type |
| AUX IN jack: Stereo miniature phone type |
| CTL1,2 / EXP jack: 1/4-inch TRS phone type |
| USB COMPUTER port: USB Type-C(R) |
| DC IN jack |
| Power Supply | Alkaline battery (AA, LR6) x 4 |
| or |
| AC adaptor (PSA-S series: sold separately) |
| Current Draw | 260 mA (with phantom power) |
| 180 mA (without phantom power) |
| Expected battery life under continuous use | Alkaline battery: Approximately 6 hours (with phantom power) |
| Alkaline battery: Approximately 9 hours (without phantom power) |
| * This can vary depending on the specifications of the batteries, capacity of the batteries, and the conditions of use. |
| Accessories | STARTUP GUIDE |
| Alkaline battery (AA, LR6) x 4 |
| Leaflet “USING THE UNIT SAFELY” |
| Options (sold separately) | AC adaptor: PSA-S series |
| Footswitch: FS-5U, FS-6, FS-7 |
| Expression Pedal: EV-30, FV-500L, FV-500H, Roland EV-5 |
| Carrying Bag: CB-VE22 |
| |
| SIZE AND WEIGHT | |
| Width | 218 mm |
| 8-5/8 inches |
| Depth | 143 mm |
| 5-11/16 inches |
| Height | 64 mm |
| 2-9/16 inches |
| Weight (including battery) | 910 g |
| 2 lb 0.1 0z |
| |
| * 0 dBu = 0.775 Vrms | |
| *The specifications are subject to change without notice. | |