Boss Cube Street II | |
| Rated Power Output | 10 W (5 W + 5 W) |
| Nominal Input Level | MIC/INSTRUMENT INPUT: -40 dBu (2 k ohm)/-20 dBu (11 k ohm) |
| GUITAR/MIC INPUT:-10 dBu(1 M ohm) |
| i-CUBE LINK/AUX IN: -20 dBu (15 k ohm) |
| Nominal Output Level | LINE OUT : -10 dBu (MONO) |
| Speakers | 16 cm (6.5 inches) x 2 |
| Controls | POWER switch |
| OUTPUT POWER switch (MAX, ECO) |
| LOOPER button |
| STOP button |
| [MIC/INSTRUMENT] |
| SELECT switch (MIC, INST) |
| VOLUME knob |
| HARMONY knob |
| KEY button |
| BASS knob |
| MIDDLE knob |
| TREBLE knob |
| REVERB knob |
| [TUNER] |
| TUNER button |
| [GUITAR/MIC] |
| AMP TYPE knob (NORMAL, BRIGHT, WIDE, INSTRUMENT, CLEAN, CRUNCH, LEAD, ACOUSTIC SIM, MIC) |
| GAIN knob |
| VOLUME knob |
| BASS knob |
| MIDDLE knob |
| TREBLE knob |
| CHORUS/DELAY knob (CHORUS, DELAY) |
| REVERB knob |
| [i-CUBE LINK/AUX IN] |
| i-CUBE LINK/AUX IN knob |
| Indicators | POWER |
| TUNER |
| KEY |
| REC |
| PLAY |
| Connectors | [INPUT] |
| MIC/INSTRUMENT jack: Combo type (XLR type, 1/4-inch TRS phone type), balanced |
| GUITAR/MIC jack: 1/4-inch phone type |
| i-CUBE LINK/AUX IN jack: 4-pole miniature phone type |
| [OUTPUT] |
| LINE OUT jack: 1/4-inch phone type |
| PHONES/REC OUT jack: Stereo miniature phone type |
| [FOOT SW] |
| SW 1 HARMONY/MIC/INST jack: 1/4-inch TRS phone type |
| SW 2 LOOPER/GUITAR/MIC jack: 1/4-inch TRS phone type |
| Bluetooth ADAPTOR connector: Dedicated connector |
| USB port: USB B type |
| DC IN jack |
| Power Supply | AC adaptor (DC 9 V) |
| Alkaline battery (AA, LR6) x 8 |
| Rechargeable Ni-MH battery (AA, HR6) x 8 |
| Current Draw | 390 mA |
| Expected battery life under continuous use | [OUTPUT POWER switch: MAX (Maximum power output: 10 W)] |
| Alkaline battery: Approximately 8 hours |
| Rechargeable Ni-MH battery: Approximately 10 hours (*1) |
| [OUTPUT POWER switch: ECO (Maximum power output: 5 W)] |
| Alkaline battery: Approximately 11 hours |
| Rechargeable Ni-MH battery: Approximately 14 hours (*1) |
| *1 When using batteries having a capacity of 2,500 mAh. | |
| * These can vary depending on the specifications of the batteries, capacity of the batteries, and the conditions of use. | |
| Accessories | Owner's Manual |
| Leaflet USING THE UNIT SAFELY |
| AC adaptor |
| Power cord |
| Mini cable (4-pole miniature phone type) |
| Options (sold separately) | Bluetooth® Audio MIDI Dual Adaptor: BT-DUAL |
| Carrying case: CB-CS1 |
| Footswitch: FS-5U, FS-6, FS-7 |
SIZE AND WEIGHT | |
| Width | 414 mm |
| 16-5/16 inches |
| Depth | 285 mm |
| 11-1/4 inches |
| Height | 255 mm |
| 10-1/16 inches |
| Weight (excluding AC adaptor) | 4.4 kg |
| 9 lbs 12 oz |
| * 0 dBu = 0.775 Vrms | |
| *The specifications are subject to change without notice. | |