Roland SPD-SX-PRO | |
| Pads | Built-in pads: 9 (with PAD LED, Vertical LED) |
| * Four external trigger inputs are provided, allowing you to connect up to eight pads with Y cable. |
| Maximum Polyphony | 32 voices (included click voices) |
| Number of Recordable Wave Data | 20000 |
| *Including preload data |
| Internal storage | Size: 32 GB |
| *Including preload data |
| Sampling Time | Sampling from AUDIO IN : 60 minutes per sample |
| Resampling : 10 minutes per sample |
| Data Format | 16-bit linear |
| Sampling Frequency | 48 kHz |
| Import Format | WAV, AIFF, MP3 |
| Kits | 200 |
| Preload wave | Factory preloaded samples: 1,550 or more |
| Setlist | 32 (32 steps per SET LIST) |
| Kit Effects | Layer Equalizer : each pad (Layer A/B independently) |
| Layer Transient : each pad (Layer A/B independently) |
| Multi-Effects (53 types) : 4 systems |
| Side Chain Compressor : 1 system |
| System Effects | Master Effects (53 types) |
| Master Compressor |
| Master Equalizer |
| Number of USB Audio Record/Playback Channels | Sampling Rate (Original): 48 kHz |
| Sampling Rate (with Sampling rate converter): 96 kHz, 44.1 kHz |
| Record: 8 channels |
| Playback: 12 channels |
| Display | Graphic color LCD 4.3 inch |
| Connectors | PHONES jack : Stereo 1/4-inch phone type |
| MASTER OUT (L, R)jacks (BALANCED) : 1/4-inch TRS phone type |
| DIRECT OUT jack x 4 (BALANCED) : 1/4-inch TRS phone type |
| AUDIO IN jack : Stereo 1/4-inch phone type (with Volume control) |
| TRIG IN jack x 4 (1/2, 3/4, 5/6, 7/8) : 1/4-inch TRS phone type |
| FOOT SW jack x 1 (1/2) : 1/4-inch TRS phone type |
| HH CTRL/EXPRESSION jack x 1 : 1/4-inch TRS phone type |
| MIDI (IN, OUT/THRU) connectors |
| USB COMPUTER port : USB B (High-Speed USB, USB-AUDIO, USB-MIDI, App) |
| USB MEMORY port : USB A (High-Speed USB, Backup Save/Load, Sample Import/Export) |
| DC IN jack |
| Power Supply | DC 12V (AC Adaptor) |
| Current Draw | 1,500 mA |
| Accessories | Quick Start |
| Leaflet "Read Me First" |
| Leaflet "USING THE UNIT SAFELY/IMPORTANT NOTES" |
| AC Adaptor |
| Options (sold separately) | Pads (PD series, PDX series, BT-1) |
| Cymbals (CY series) |
| Hi-Hat (VH-10, VH-11) |
| Kick Triggers (KD series, KT series) |
| Pad Stand (PDS-20, PDS-10) |
| All-Purpose Clamp (APC-33) |
| Acoustic Drum Trigger (RT-30K, RT-30HR, RT-30H) |
| Hi-Hat Pedal(FD-8, FD-9, VH-10, HV-11) |
| Expression Pedal(BOSS EV-30) |
| Pedal Switch(DP-2) |
| Foot Switch (BOSS FS-5U, FS-6, FS-7) |
| Y cable (PCS-31L) |
| USB Flash Memory |
| SIZE AND WEIGHT | |
| Width | 360 mm |
| 14-3/16 inches |
| Depth | 330.3 mm |
| 13-1/16 inches |
| Height | 92.9 mm |
| 3-11/16 inches |
| Weight | 3.0 kg |
| 6 lbs 10 oz |
| (excluding AC Adaptor) |