Roland GP-609 | |
| Sound Generator | |
| Piano Sound | Piano Sound: SuperNATURAL Piano Modeling |
| Max. Polyphony | Piano: Limitless (solo playing using ‘Piano’ category tones) |
| Other: 384 |
| Tones | 319 Tones |
| Keyboard | PHA-50 Keyboard: Wood and Plastic Hybrid Structure, with Escapement and Ebony/Ivory Feel (88 keys) |
| Pedals | Progressive Damper Action Pedal (Damper pedal: capable of continuous detection, Soft pedal: capable of continuous detection/function assignable, Sostenuto pedal: function assignable) |
| Speaker System | Acoustic Projection |
| Speakers | Cabinet Speakers: 25 cm (9-7/8 inches) (with Speaker Box) |
| Cabinet Speakers: 16 cm (6-5/16 inches) x 2 (with Speaker Box) |
| Spatial Speakers: 16 cm (6-5/16 inches) x 2 |
| Near-field Speakers: 5 cm (2 inches) x 2 |
| Rated Power Output | 20 W |
| 12 W x 2 |
| 11 W x 2 |
| Volume Level (SPL) | 113 dB |
| *This value was measured according to the method that is based on Roland's technical standard. | |
| Headphones | capable of Headphones 3D Ambience |
| Tuning, Voicing | |
| Touch Sensitivity | Key Touch: 100 types, fixed touch |
| Master Tuning | 415.3–466.2 Hz (adjustable in increments of 0.1 Hz) |
| Temperament | 10 types (Equal, Just Major, Just Minor, Pythagorean, Kirnberger I, Kirnberger II, Kirnberger III, Meantone, Werckmeister, Arabic), selectable temperament key |
| Effects | Ambience, Brilliance |
| Piano Designer | Lid |
| Key Off Noise |
| Hammer Noise |
| Duplex Scale |
| Full Scale String Resonance |
| Damper Resonance |
| Key Off Resonance |
| Cabinet Resonance |
| Soundboard Type |
| Damper Noise |
| Single Note Tuning |
| Single Note Volume |
| Single Note Character |
| Internal Songs | US: Total 363 songs |
| Other: Total 353 songs |
| Data Playback | |
| Playback | Standard MIDI Files (Format 0, 1) |
| Audio File (WAV, 44.1 kHz, 16-bit linear format, require USB Flash Memory) |
| Recording | Standard MIDI Files (Format 0, 3 parts, Approx. 70,000 notes memory) |
| Audio File (WAV, 44.1 kHz, 16-bit linear format, require USB Flash Memory) |
| Bluetooth | Audio: Bluetooth Ver 3.0 (Supports SCMS-T content protection) |
| MIDI, Turning music sheet: Bluetooth Ver 4.0 |
| Compatible Android/iOS Apps (Roland) | Piano Partner 2 |
| Piano Designer |
| Convenient Functions | Metronome (adjustable Tempo/Beat/Down beat/Pattern/Volume/Tone) |
| Registration |
| TwinPiano (with Individual Mode) |
| Transpose (in semitones) |
| Speaker volume and Headphones volume automatically select function |
| Volume limit function |
| Panel Lock |
| Auto Off |
| Other | |
| Display | Graphic LCD 132 x 32 dots |
| Connectors | DC In jack |
| Input jacks: Stereo miniature phone type |
| Output (L/Mono, R) jacks: 1/4-inch phone type |
| USB Computer port: USB B type |
| USB Memory port: USB A type |
| Phones jack x 2: Stereo miniature phone type, Stereo 1/4-inch phone type |
| Power Supply | AC Adaptor |
| Power Consumption | 18W (13W–44W) |
| Accessories | Owner's Manual |
| Leaflet "Assembly" |
| Leaflet "USING THE UNIT SAFELY" |
| Roland Classical Piano Masterpieces |
| Roland Piano Arrange Collections "Let's Enjoy Piano" |
| Maintenance Set |
| Key Cover |
| Caster Cups |
| Power Cord |
| Headphone Hook |
| Cord clamps |
| Option (sold separately) | Headphones |
| USB Flash Memory (*1) |
| Size (top opened) | |
| Width | 1,445 mm |
| 56-15/16 inches |
| Depth | 1,501 mm |
| 59-1/8 inches |
| Height | 1,569 mm |
| 61-13/16 inches |
| Size (top closed) | |
| Width | 1,445 mm |
| 56-15/16 inches |
| Depth | 1,501 mm |
| 59-1/8 inches |
| Height | 996 mm |
| 39-1/4 inches |
| Weight | 148 kg |
| 326 lbs 5 oz |
| *1 Use a commercially available USB flash drive or a USB flash drive sold by Roland. However, we cannot guarantee that all commercially available USB flash drives will work with this unit. | |